Nem kell tartani élelmiszerhiánytól

Az iskolák és az óvodák bezárása foglalkoztatja a leginkább a fővárosiakat, akik közül többen már megoldották a gyermekek napközbeni elhelyezését. A lapunk által készített összeállításból kiderül: bár sokan halmoznak fel élelmiszerkészletet, hiánytól nem kell tartani. A nagyobb forgalom is inkább a szupermarketekre korlátozódik, a plázák konganak az ürességtől, és a vendéglátóhelyekre is jóval kevesebben térnek be.

2020. 03. 16. 6:41
null
A fővárosi plázák és környékük szinte teljesen kiürült az ünnepi hétvégén, az üzletek egy része már szombaton is zárva volt. Fotó: Kurucz Árpád
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koronavírus erős globális elterjedése és a hazánkban is kihirdetett vészhelyzet miatt egyre több magyar tesz komolyabb előkészületeket egy nagyobb járványtól tartva. Azonban a lapunk által szombaton megkérdezett budapestiek közül többeket leginkább az iskolák és az óvodák bezárása foglalkoztatta. Egy nagykörúti dohányboltból kilépő nő elmondta, hétfőtől nincs hová vinnie az alsó tagozatos gyermekét, mivel a nagyszülők már nem élnek, ám a munkahelyén kidolgoztak egy home office-os protokollt az érintetteknek. – Én maradok majd otthon a fiammal, a párom nem is tudna otthonról dolgozni – mondja az irodai munkát végző nő. – Nálunk nem okoz problémát az iskola bezárása, ugyanis mindkét általános iskolás gyermekünket a háztartásbeli sógornőmhöz fogjuk vinni napközben. Ők is rendezett körülmények között élnek, nekik is van két gyermekük, szóval nagyszerűen fogják érezni magukat. Attól kicsit tartok, hogy mennyire működik majd a távoktatás, mivel ha a négy kölyök összekerül, kő kövön nem marad – mondja egy másik anyuka. Hozzáteszi: a lánya miatt nem aggódik annyira, mivel ő legalább szeret olvasni. Egy megpakolt bevásárlókocsit toló asszony azt panaszolja, hogy fél a nagyszülőkhöz vinni az óvodás korú gyermekét, mivel az idősekre jóval veszélyesebb a koronavírus. – Semmi látható baja a picinek, nem hiszem, hogy pont ő kapta volna el és éppen most lappangana benne a kór. Szerintem pár napot otthon maradok a gyerekkel, aztán ha akkor sem lesz jele a betegségnek, átviszem az anyámhoz, aki egyébként vasból van, minden reggel megy nordic walkingolni – mondja, miközben sorban pakolja a kocsiba a konzerveket.

A hétvégén sokan csak az alapvető élelmiszerek feltankolása miatt hagyják el az otthonukat. A bevásárlóközpontok panganak, egyedül a szuper- és hipermarketekben tolonganak az emberek. Az eddigi adatok szerint az utóbbi napokban hasonló összeget költöttünk élelmiszerre, mint karácsony környékén. A Váci úti Tescóban is sok polc áll üresen, főleg a konzerveknél és más tartós élelmiszereknél hiányzik egy-egy márka vagy termékfajta. A bolt egyik menedzsere lapunk kérdésre elmondja: azért tapasztalható átmeneti hiány egy-egy termékfajtából, mert azokat keresik a vevők jobban, ám mindenből van utánpótlás.

A fővárosi plázák és környékük szinte teljesen kiürült az ünnepi hétvégén, az üzeletek egy része már szombaton is zárva volt
Fotó: Kurucz Árpád

A Corvin Plázában egy púposra pakolt bevásárlókocsit toló pár jót derül arra a kérdésre, hogy a járvány miatt halmoznak-e fel annyi tartalékot. – Ez csak a szokásos heti bevásárlásunk – mondja az asszony. Szavai szerint ő és párja sem aggódik a koronavírus miatt. Egy fiatal orosz srác és a barátnője megdöbben arra a kérdésre, hogy a járványtól tartva vásárolnak-e többet a szokásosnál. Mint kiderül, az esti partihoz szedik össze a hozzávalókat, még csak nem is hallottak a Covid–19-ről. A hazánkban tartózkodó ázsiaiak már óvatosabbak, egy laoszi fiatalember a lehetséges készlethiány és egy esetleges kijárási tilalom miatt halmoz fel rizst és tésztaféléket. A bolt pénztárosnője kissé ingerülten közli, hogy sok termékből már kétszer-háromszor annyit tettek ki, mint máskor, mégis mindent elvittek a vásárlók.

A vendéglátóhelyeket különösen érzékenyen érinti a jelenlegi helyzet. Egy ismert tévés személyiség kávézójában délelőtt csak 2-3 vendég lézeng a 60-70 helyett, egy Kálvin térhez közeli pizzéria üzletvezetője pedig lemondóan beszél a forgalomcsökkenésről. – Már mi is érezzük a látogatottság meredek esését, de a nagyobb helyek sokkal nehezebb helyzetben vannak. Például a nevesebb budai és belvárosi klubokban tömegesen mondják le a vendégek a foglalásokat – osztja meg tapasztalatát a férfi. Egy söröző vezetője pedig arról számol be, hogy máris 30-50 százalékkal kevesebben térnek be hozzájuk. – Akár hetvenszázalékos forgalomcsökkenés is elképzelhető. Ha két-három hónapnál hosszabb ideig tart ez az állapot, nagyon nehéz helyzetben leszünk – panaszolja az üzletasszony, hozzátéve: ők szerencsésnek mondhatják magukat, mert van nyitott része a presszónak, ahol a vendégek is szívesebben ülnek le, mert ott kisebb az esélye a fertőzésnek.

A forgalom növekedésében az élelmiszerboltok mellett a gyógyszertárak bízhatnak, sokan vásárolnak különböző vitaminokat és táplálékkiegészítőket, amelyektől az immunrendszerük megerősítését remélik. A szájmaszk iránt is nagy a kereslet, ám a lapunk által megkérdezett járókelők azt panaszolják, hogy nagyon kevés helyen lehet kapni, ahol pedig igen, ott arcátlanul drágán adják. – Az egyik patikában közel 40 ezer forintért kínáltak egy doboznyi maszkot, ami több mint tízszerese annak, mint amennyiért még 1-2 hónapja árulták – ad hangot elégedetlenségének egy egyetemi hallgató. Egyébként a gyógyszertárakban – néhány más egyéb helyhez hason­lóan – néhány főre korlátozták az egyszerre bent tartózkodó vásárlók számát, a többieknek az utcán kell várakozniuk. Ezt az eljárást alkalmazzák több lottózóban is, ahova a fogadások számának jelentős csökkenése ellenére is sokan szeretnének betérni, mivel a hatmilliárdos lottófőnyeremény a koronavírussal kapcsolatos félelmeket is felülírja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.