Áldozataikra lesnek a bűnözők az interneten, ne dőljenek be nekik!

A közelmúltban egyre inkább terjedő online csalásokról tájékoztattak a szakemberek. A rendőrség, a titkosszolgálat, a bankbiztonság illetékesei a KiberPajzs nevű megelőző, felvilágosító, oktató program részeként beszéltek az aktualitásokról.

null
IS09BY803 Fotó: ANDREW BROOKES
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban egyre inkább terjedő online csalásokról tájékoztatott kedden a KiberPajzs program keretében az Országos Rendőr-főkapitányság, a Magyar Bankszövetség és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete.

A KiberPajzs szervezői a lakossági ügyfelek pénzügyi tudatosságának erősítése, a kiberkockázatok minél hatékonyabb kezelése érdekében fognak össze. (Forrás: NBSZ)

Kiberbűnözők az online térben

Oláh-Paulon László rendőr alezredes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője elmondta: 

az elmúlt egy évben közel háromszorosára növekedett az online térben elkövetett bűncselekmények száma. Ki lehet jelenteni, hogy legjobb módja az áldozattá válás elkerülésének, ha megismerjük a legújabb és legelterjedtebb elkövetési módokat, illetve felismerjük azokat a jeleket, amik utalhatnak a rosszindulatú elkövetőkre. Ezeket megismerve nem dőlünk be ezeknek a trükköknek. 

 

A KiberPajzs programnak azért lett alapítótagja a rendőrség, mert egyik fő feladatuk a bűnmegelőzés. 

A rendőrség közoktatási intézményekben folytatott biztonságra nevelő programjainak egyik meghatározó alapelemévé vált az online biztonság oktatása. De nemcsak az iskolákban, hanem közösségimédia-felületeken, illetve a rendőrség saját online felületén is rendszeres figyelemfelhívó közleményeket tesznek közzé. Ilyenek voltak az elmúlt héten a rendőri vezetők nevével visszaélve megküldött adathalász e-mailek kapcsán, valamint az online kereskedelmi oldalon regisztrált eladók tudatos megtévesztése témakörben kiadott közlemények. 

Oktatás iskolákban

Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese ismertetése szerint jelenleg, március 6. és 10. között zajlik a Pénz7 program az iskolákban, több mint ezer iskola közel 140 ezer diákja részvételével. 

Az idei pénzügyi téma a „Korszerű pénzkezelés és digitális biztonság”, ami lehetővé teszi, hogy általános és középiskolai tanórákon önkéntes szakértők bevonásával tanuljanak a diákok pénzügyi digitális alapismereteket. 

A Magyar Bankszövetség Digitális szimat kihívást hirdetett, amelyben életkortól függetlenül tehetjük próbára tesztkérdésekkel a digitális biztonsági felkészültségünket, és kipróbálhatjuk, hogy „Okosabbak vagyunk-e mint egy hacker?”.

A programban egy ismert gamer és egy etikus hacker együtt segítik a felkészülést.

Adathalász-támadások

Simon Edina nb. százados, az NBSZ NKI szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy 

az adathalász-támadás, bármilyen csatornán is érkezzen, valójában egyfajta pszichológiai hadviselés az online térben. A felhasználó megtévesztésével a kiberbűnözők megpróbálják rávenni az áldozatot arra, hogy személyes adatokat, érzékeny információkat adjon át számukra, vagy egy vírussal megfertőzik a számítógépét. 

Csalók az online térben (Fotó: Dudás-Kanyog Andrea)

Amíg azonban a korábbi években a támadások kevésbé előkészítettek voltak, és jobban magukon hordozták a felismerhető jeleket, amellyel a szemfülesek át tudtak látni rajtuk, addig napjainkban a támadások komplexek és sokkal inkább célzottak, jobban kihasználják a napi aktualitások okozta realitás erejét (legyen szó akár egy bank technikai leállásáról, vagy egy online streamingszolgáltatás által bejelentett felhasználói feltétel változásáról). A naprakész tartalmú támadással pedig hihetőbb keretet adnak a csalásnak.

A veszély forrása, az ilyen jellegű támadások közös pontja pedig a szöveges üzenetben található link. A link, amelyre kattintva vagy egy adatlap, regisztrációs felület látható (ahol a megtévesztett áldozat önként megadja a bizalmas adatait), vagy kártékony tartalom szerepel.

 

Ne kattintson!

Az internet a számtalan előnye mellett veszélyeket is rejt. A bűnözők a valós élethez hasonlóan a kibertérben is megpróbálják megtéveszteni az embereket, hogy ezzel bevételre tegyenek szert. 

Nem árt az óvatosság a kibertérben (Forrás: Police.hu)

A személyes találkozás hiánya és az internet nyújtotta anonimitás jelentősen megkönnyíti a csalók munkáját. Az esetek egy részében közvetlenül az anyagi javak, más esetekben bankkártya- vagy online banki adatok megszerzése a cél. 

Csaló Messenger-üzenet (Fotó: Dudás-Kanyog Andrea)

Bármilyen módszerrel is próbálják megszerezni például a banki adatainkat, mindig egy linket csatolnak az e-mailhez vagy az sms-ben érkező, „jóindulatú” üzenethez. Soha ne kattintsanak rá erre a linkre!

KiberPajzs együttműködés

KiberPajzs néven közös oktatási és kommunikációs együttműködésről döntött 2022. november 7-én az MNB, a Magyar Bankszövetség, az NMHH, az NBSZ-NKI, illetve az ORFK. A digitális pénzügyi bűnözők ma elsősorban a fogyasztók érzelmi manipulálásával, illetve megtévesztésével támadnak. Így a KiberPajzs szervezői a lakossági ügyfelek pénzügyi tudatosságának erősítése, a kiberkockázatok minél hatékonyabb kezelése érdekében fognak össze.

A projekt kiemelten figyel a fiatalkorúakra, a fokozottan kiszolgáltatott társadalmi csoportokra (így az idősekre), de a fogyasztók mellett megelőző jellegű üzeneteket fogalmaz meg a kis- és középvállalati, illetve az egyéb céges ügyfeleknek is.

A KiberPajzs program keretében az intézmények egységes arculatú, egyszerű üzenetekkel mutatják majd be a főbb csalási formákat, így az adathalászat különböző változatait, a hamis banki hívásokat vagy sms-eket, a meghamisított banki weboldalakat, a hamis tranzakciók jóváhagyatási formáit, a csaló befektetési vagy egyéb online ajánlatokat, illetve a közösségi média segítségével történő személyesadat-lopásokat.

Borítókép: illusztráció (Fotó: AFP/Andrew Brookes)

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.