– Erősödik az a tendencia, hogy az apák is részt kérnek a gyereknevelésben. Egyre több családnál a pici születésekor is jelen van az édesapa, ami segíthet apává válni a férfiak esetében – fogalmazott Galambosné Varjú Blanka családterapeuta.
– Ötven évvel ezelőtt, mikor az első gyermekem született, az volt a szokás, hogy a leendő nagymama ment a kórházba a kismamával, és a gyerekágynál a két nagymama segített a fiatalasszonynak.
Ehhez képest ma már az apák segítik az első hetekben a kismamákat és a babákat.
A családdá válás, megismerni a picit, összenőni a kis jövevénnyel, az első hat hétben nem a nagyszülő feladata, hanem az ő hármójuké lett. Ha kell, az apa bevásárol, főz, most, takarít, mindent megcsinál az anya körül, és ezáltal egy minőségileg más szülőség alakul ki. Nagyon sok családnál tapasztalom ezt manapság – részletezte a mentálhigiénés szakember.
Hozzátette, az apa ezzel könnyebben apává válik, és innentől kezdve már természetes, hogy ő fürdeti, öltözteti, eteti és teszi tisztába a gyermeket. Elmondása szerint fontos, hogy ebben az esetben nem arról van szó, hogy a férfi terhet vesz le az édesanyáról, hanem arról, hogy mindennek következtében az apa és a gyermek között különleges kapcsolat alakul ki. Megfigyelte például, hogy egyre több családnál mindkét szülő mesél, ezáltal pedig egy plusz érzelmi kötődés jön létre az apa és gyermeke között is a mese elmondása, illetve hallgatása közben.
Az apák gondoskodásával az egész családi légkör meghittebbé, erősebbé válhat
Fotó: unsplash
– Én hiszek abban, hogy amit a felnőttek csinálnak, abba a gyerek a maga módján automatikusan bekapcsolódhat. Ha például mosogatunk, mosunk, takarítunk, főzünk, abban is részt vehet az apróságunk. Adjunk teret neki a játékra, és ezen keresztül megtanulja a női szerepeket. De ha éppen locsolni szeretne, ő is kaphat egy kis locsolót, és mehet apával locsolni, vagy játékból füvet nyírni, esetleg segíthet a műhelyben. Ezzel fejlődnek a férfiszerepek is nála. És ezek olyan egyetemes szerepkészletek, amelyeknek a birtokában teljesebb értékű életre lesznek alkalmasak. Az így felnőtt gyermekek megtanulják, hogy mindenféle munkának, feladatnak megvan a maga becsülete – részletezte.
A családterapeuta ugyanakkor azt tapasztalja, hogy
manapság már nem zárkóznak el a férfiak attól, hogy kivegyék a részüket a családi munkamegosztásból.
Meg lehet beszélni velük, hogyan tudnak segíteni. Ezáltal pedig egy jóval meghittebb, melegebb kapcsolat alakul ki a család minden tagja között.
– Az apahiány miatti sérüléseket felnőtt korban is visszük magunkkal: például azt, hogy nem törődött, játszott vagy beszélgetett velünk az édesapánk, egy életen át tartó terhet jelent. Ebből is kitűnik, mennyire fontos az, hogy apaként ott legyünk a gyermekünk mellett. De azt látom, hogy a férfiak a szó pozitív értelmében apává szeretnének válni, és részesei akarnak lenni a gyermekük fejlődésének – osztotta meg tapasztalatait Galambosné Varjú Blanka.
A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.