Rámutattak: az Európai Unió bocsátja ki a légköri szennyeződés 12 százalékát, s a világon gyakorlatilag ez az egyetlen régió, ahol a szennyeződés csökken. Ha ebbe a folyamatba nem kapcsolódnak be a legnagyobb légkörszennyezők, akkor az egyoldalú csökkentés kihatással lehet Európa versenyképességére.
A miniszterek a fórumon egyeztették országaik álláspontját a novemberi durbani (Dél-afrikai Köztársaság) klímakonferenciára. „Országaink, amelyek az EU lakosságának, illetve területének mintegy 20 százalékát teszik ki, ezen a területen óvatosak. Beszéljünk a kötelezettségvállalásokról, de arról is, milyenek gazdaságaink, s megengedhetik-e ezt maguknak” – mondta újságíróknak Tomás Chalupa cseh környezetvédelmi miniszter.
Chalupa kifejtette: Európa csökkenti a légköri szennyezést, miközben gazdasága csak nagyon mérsékelten erősödik. A nagy és gyorsan erősödő gazdaságok viszont ezen a területen sokkal kevésbé aktívak.
A miniszterek a kétnapos fórumon figyelmet szenteltek a lokális légköri szennyeződésnek is, s az ezzel kapcsolatos európai uniós támogatások lehetőségének. Minden ország a számára legégetőbb problémára kaphatna támogatást.
Fontos napirendi pont volt a természetvédelmi környezeteket érintő Natura 2000 program is. A miniszterek véleménye szerint ezen a területen is szükség volna az EU-támogatásokra.

Lakatos Márk-botrány: újabb gyanúsítottat keresnek külföldön