Lassan lábal ki a válságból a fejlett világ

A fejlődő országok gazdasága tovább növekszik, míg az elit körbe tartozók lassulnak. A jövő évben Európa nagyjából stagnál, míg az Egyesült Államok lassan növekszik.

Stier Gábor
2011. 11. 07. 22:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a környezetben az orosz reformok az eltökéltségen kívül jelentős mértékben ismét az olajáraktól függenek. Mindezt a Vlagyimir Putyin által kezdeményezett vitafórum, a Valdaj Klub előadói állapították meg a Moszkva melletti Kalugában 8. alkalommal összehívott, tegnap kezdődött találkozójukon.

Nem ismeri a válság szót Anatolij Artamonov, a kalugai terület kormányzója. A nem utolsósorban a főváros közelségének is köszönhető látványos fejlődés, a nagy nemzetközi cégek egymást érő beruházásai meg is alapozzák ezt az optimizmust, a konferencia résztvevői azonban megegyeztek abban, hogy Kaluga inkább az általános trendet erősítő kivétel.

A világot ugyanis most nem a fellendülés jellemzi, bár mint az Oroszországi Tudományos Akadémia gazdasággal foglalkozó intézetének vezetője, Ruszlan Grinberg fogalmazott, nem kell a világ végétől tartani, hiszen ha lassan is, de éledezik a világgazdaság, s a második hullám már nem lesz olyan erős, mint azt sokan gondolják. A közgazdász Churchillt idézve és kimondatlanul is a görög kormányfőre, Papandreura utalva emlékeztetett a politikusok felelősségére is, mondván, az igazi államférfi az ország, míg a politikus a saját és a pártja sorsát tartja szem előtt. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Egyesült Államokban 130 hónapig tartott folyamatos növekedésnek egyszer véget kellett érnie. „Beköszöntött a tél, de ez egyáltalán nem jelenti a világ végét!” – fogalmazott. A közgazdász szerint nem érdemes a dollár elértéktelenedésének drukkolni, hiszen az nem csupán fizetőeszköz, hanem olyan mértékegység, mint a méter vagy a kilogramm. Úgy vélte, a kilábalásban a gazdasági faktornál döntőbb lesz a pszichológiai, hiszen át kell esni a fogyasztás, ennek következtében a termelés esése okozta sokkon, s véleménye szerint az állami befektetések lendíthetik ki a helyzetet a holtpontról. „A fogyasztás és a hitelezés szabadjára engedésével azonban vigyázni kell!” – vonta le a tanulságot a történtekből.

Hasonló szellemben értékelt az energetikával foglalkozó makro özgazdász, Leonyid Grigorjev is, aláhúzva, hogy a válság előtti éveket Oroszország sajnos elvesztegette. A 4 százalék körüli növekedést azért nem tartja sokkolónak, ám a modernizáció felgyorsításához ez azért szerinte mindenképpen kevés lesz. „S ha megáll a fejlődés, azért a mexikanizáció sem a világ vége!” – tette hozzá.

Orosz forgatókönyvek. A világ Oroszországgal foglalkozó szakértői 2004-ben a Valdaj-tó mellett találkoztak először, hogy kicseréljék nézeteiket, s első kézből kapjanak információkat az országot érintő legfontosabb kérdésekről. A klub immár 35 ország több mint ötven szakértőjét, újságíróját és közéleti személyiségét tömöríti, s hozzájuk csatlakozik az orosz kutatók elitje. A társaságnak már harmadik éve egyedüli magyarként tagja a Magyar Nemzet külpolitikai rovatának vezetője, Stier Gábor is. A RIA Novosztyi hírügynökség, a The Moscow News, a Russia in Global Affairs, a Russia Profile című lapok, valamint az orosz Kül- és Védelempolitikai Tanács által évenként szervezett találkozókon a tagok megismerkedhetnek egy-egy régióval, ezúttal az egyik legtöbb külföldi befektetést vonzó Moszkva melletti Kalugával, ahol megvitatják az elkövetkező 5-8 év lehetséges fejlődési forgatókönyveit is. A külföldi résztvevők ezután a szokásoknak megfelelően zárt körben találkoznak vezető orosz politikusokkal, köztük Vlagyimir Putyin kormányfővel.

Nem így gondolja az Orosz Nemzeti Bank egykori elnöke, Szergej Dubinyin, aki szerint a latin-amerikai út zsákutca. Emlékeztetett arra, hogy egykor Argentína még hajót adott el a cári Oroszországnak, aztán ide jutott. Úgy vélte, hogy a kiutat a GDP növekedése és a befektetések vonzása jelentheti, s az elmaradottság konzerválása helyett a német és az amerikai technológia megjelenése hozhatja el. Dubinyin az atomhatalom terhét is levetné, s a Nyugattal megegyezve csökkentené a nukleáris arzenált. „Újra a Nyugat szövetségesévé kell válni, a szembenállásból ugyanis Oroszország nem húzott sok hasznot!” – fogalmazta meg a többek által vitatott tézist. A fejlett világnak az adósság és a kiadások csökkentése mellett kitörési pontként az egészségügyi szolgáltatások és az oktatás fejlesztését ajánlotta.

Az optimizmust erősítette a Putyin által frissen létrehozott Stratégiai Fejlesztések Ügynökségének fiatal vezetője, Andrej Nyikityin. A kis- és középvállalkozásokat segítő intézet a támogatott cégek között példaként említette a fáradt gumi újrahasznosításával foglalkozó hálózatot, emellett segítik az élethez igazított átképzést, külföldi ösztöndíjakat adnak a hiányszakmákban, ha a kedvezményezett egyetemi oktatóként tér vissza, s egységes követelményrendszer bevezetésével igyekeznek javítani a befektetési klímát.

Összességében a nem éppen virágos, ám elmozdulással kecsegtető helyzet leírásával tértek nyugovóra a világ 35 országából és Oroszországból érkezett szakértők, hogy a következő napokban recepteket ajánljanak az orosz vezetésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.