A gazdasági törekvések mellett a társadalmat is össze kell tartani

Kovács Árpád szerint az államnak a gazdasági fejlődés mellett a társadalmi kohézióra is figyelnie kell.

NT
2011. 12. 01. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stratégiai kérdés, hogy a nagy társadalmi ellátórendszerek, a közszféra intézményeinek működtetése során hozzáadott értéket teremtsen az állampolgárok számára – mondta el a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának (PPKE-JÁK) Heller Farkas Közgazdaság-tudományi Intézete által „A gazdaságpolitika színterei” címmel tartott konferencián csütörtökön, Budapesten.

Kovács Árpád kifejtette: a társadalmi-gazdasági változások tartalmáról a mostani gazdasági válságig két felfogás élt, az egyik a mennyiségi mutatókkal jól leírható gazdasági növekedést, a másik a fenntartható fejlődés nehezen mérhető, minőségi ismérveit helyezte előtérbe. Mind a gazdasági növekedés, mind a fenntartható fejlődés magában foglalja azonban azt, hogy az ország versenyképes legyen, és egyfajta dinamikus egyensúly álljon fenn a gazdasági termelés és a társadalmi összetartozás, a társadalmi kohézió között – elemezte. Kiemelte: ebben az összefüggésben érthető, hogy az ország sérülékenységének csökkentése nélkül nincs esély arra, hogy Magyarország a fenntartható fejlődési pályára álljon.

Csaba László, a Közép-európai Egyetem (EU) professzora szerint egyetlen uniós, de különösen euróövezeti tagállamnak sem érdeke, hogy az eurózóna felbomoljon, sem a perifériális tagállamoknak, sem az euróövezet vezető tagállamainak. Az eurózóna felbomlása ugyanis beláthatatlan kiadásokkal és következményekkel járna – mutatott rá.

A professzor kiemelte: az eurózóna válsága eredendően szerkezeti és szabályozási problémákból keletkezett, így a hagyományos keynesi megoldásokkal, azaz az állami keresletet élénkítő módokkal, a pénz gazdaságba pumpálásával a krízis nem orvosolható. A gazdaság szereplőinél jelentős a kint lévő pénz, tehát nem a likviditás hiánya, hanem sokkal inkább szabályozási gondok és bizalmi válság nehezíti az EU-tagállamok számára a gyógyulást, a növekedés beindulását.

Kádár Béla akadémikus, az MKT tiszteletbeli elnöke szerint a gazdasági növekedés motorjai már rég átkerültek az euroatlanti térségből Ázsiába, a gyorsan bővülő ázsiai országok versenyképessége messze jobb, mint az uniós államoknak. Kádár Béla szerint a jövőben az irányítási rendszerek hatékony működtetésére is jobban kell figyelni, és a nyugati társadalmakban a fogyasztás túlhangsúlyozása helyett a megtakarítások növelése kell, hogy a távlati cél legyen. Ennek alátámasztására elmondta: míg az Egyesült Államokban a megtakarítások a GDP 10-11 százalékát adják, Kínában ez az arány 50 százalék fölött van.

Botos Katalin, a PPKE professzora kiemelte: az állam nem vonulhat ki a szociális szférából, ez jelentős társadalmi feszültségekhez vezetne. Egyesült államokbeli példákkal illusztrálta: ha az állami pénzeket például egyre jobban kivonják az oktatásból, ez azt eredményezheti, hogy egy idő után csak a jobb módúak gyerekei járnak majd egyetemekre, főiskolákra, így a társadalmi mobilitás lecsökken, a társadalmi csoportok megmerevednek. A munkanélküliség növekedése is azt hozza, hogy a munkanélküliek gyermekei közül egyre többen anyagi gondok miatt nem tudják befejezni a tanulmányaikat – mutatott rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.