A legjobban figyelt adat érkezik majd utoljára: pénteken közli az amerikai kereskedelmi minisztérium a lakossági kiadások és jövedelmek novemberi alakulásának adatait. Az elemzői konszenzus az, hogy a költekezés 0,3 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, mert az amerikaiak kihasználják a karácsony előtti árengedményeket főleg a tartós fogyasztási cikkekre, mindenekelőtt az autókra. Előzőleg, októberben a vásárlások értéke 0,1 százalékkal haladta meg az előző havit.
A növekedés, ha igazolódik, egyértelműen az árleszállításoknak köszönhető, mert a jövedelmek növekedése bizonyára lassult, az előrejelzések szerint novemberben 0,2 százalékra az előző hónaphoz viszonyítva az októberi 0,4 százalékról. Az elemzők szerint a tartós cikkek kereslete 2 százalékkal nőtt novemberben az előző havi, 0,5 százalékos csökkenés után.
A további kilátást azonban egyelőre eltakarja, hogy a kongresszus republikánus többsége megszavazza-e a hétfőn a munkavállalói járulékcsökkentés meghosszabbítását legalább a jövő év első két hónapjára. A kéthónapos hosszabbítást a szenátus már szombaton nagy többséggel elfogadta, de a képviselőházban a republikánusok ellenzik. Ha a szavazás nemleges lesz, akkor a munkavállalói járulék január elsejétől 6,2 százalékra ugrik 4,2 százalékról 160 millió amerikai alkalmazott számára. Barack Obama elnök egyéves hosszabbításért küzd: ez átlagosan ezer dollárt hagyna a dolgozók zsebében, viszont 200 milliárd dollár bevételtől fosztaná meg a költségvetést.
Egész éves hosszabbítás költségére a honatyák egyelőre nem találtak forrást. A kéthavi hosszabbítás okozta 33 milliárd dolláros bevételkiesést a szenátusi döntés szerint a két állami ellenőrzésű nagybani jelzálog-biztosító, a Fannie Mae és a Freddie Mac közbejöttével pótolná a kormány úgy, hogy a biztosítók emelnék a jelzáloghitelezőkre kiszabott biztosítási díjaikat. Ez is vitás azonban, mert a többletköltségüket a hitelezők könnyen átháríthatják az adósokra.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt