A dán elnökség nagyot „dobhat” az EU-n

Az év első felében az EU soros elnöki posztját betöltő Dánia elsősorban az euróválság megoldásával foglalkozik majd, és a félév során az EU közelebb kerülhet a fiskális unió megvalósításához – mondta Gálik Zoltán, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa hétfőn az MTI-nek.

NT
2012. 01. 02. 20:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő szerint a dán elnökség legfontosabb célja a jelenlegi válság megoldása, ezt segítheti az új kormányközi szerződés, amelyet márciusban köthetnek meg. A paktum egyben a legelső lépés lehet a fiskális unió felé, amely többi között a tagállami költségvetési politikák egyre szorosabb összehangolását is jelenti – mutatott rá.

Gálik Zoltán kifejtette: a szerződés megkötése után megindulhatnak a viták a fiskális unió más elemeiről, például a közös eurókötvényekről, az Európai Központi Bank és az Európai Stabilitási Alap szerepének kiterjesztéséről, a tranzakciós adó bevezetésének részleteiről; a pénzügyi műveletekre kivetett adóhoz Németország csak akkor járul hozzá, ha a tagállamok előzőleg aláírták az új szerződést.

A dán elnökség egy másik fontos témája, a következő hétéves (2014–2020) költségvetésről folytatott vita a háttérbe szorult az euróválság megoldása mögött – mondta. Hozzátette: ha azonban beigazolódik, hogy az EU elindul a fiskális unió felé, az új elemek miatt érdemi módosítások is lehetnek az előzetes álláspontokhoz képest a költségvetés tervezetében.

Gálik Zoltán szerint a nagyobb tagállamok általában sikeresebbek a jelentősebb változások levezénylésében, az euróválság kezelésére a „francia–német duó nyomja rá a bélyegét”, Koppenhágának ezért szinte csak a technikai egyeztetés marad feladatként. Mindenesetre az euróövezeten kívüli tagállamként Dániának bizonyítania kell elkötelezettségét az euró körüli problémák megoldása mellett – fűzte hozzá.

Mindenesetre kedvező – jegyezte meg –, hogy jelenleg olyan tagállam látja el a soros elnöki poszttal járó feladatokat, amelynek már van tapasztalata ennek a tisztségnek a betöltésében.

A szakértő úgy látja, a dán elnökség további céljai – egyebek mellett a környezetvédelem és az energiapolitika – „hosszabb folyamatokba beágyazottak”, ezeket a témákat az EU folyamatosan napirenden tartja. Az unió bővítéséről elmondta, Dánia alapvetően támogatja, de soros elnökként a hivatalos uniós álláspontot kell képviselnie.

Gálik Zoltán a közös uniós kül- és biztonságpolitika egyik legfontosabb elemével, az Európai Külügyi Szolgálattal kapcsolatban kifejtette, az új intézménynek tavaly januárban, gyakorlati működése kezdetén, az arab tavasz idején szinte azonnal bizonyítania kellett; jelentős tapasztalatokat szerzett ebben az időszakban. Ugyan a líbiai beavatkozásnál elsősorban Franciaország és az Egyesült Királyság vállalta a vezető szerepet, lassan kirajzolódnak a közös kül- és biztonságpolitika körvonalai.

2012 első félévében a lengyel–dán–ciprusi elnökségi trió tagjaként Dánia tölti be az EU Tanácsának elnöki posztját. Az unióhoz 1973-ban csatlakozó skandináv ország eddig hat alkalommal látta el az elnöki teendőket, utoljára 2002-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.