A kínai miniszterelnök a szombaton véget ért kétnapos nemzeti pénzügyi munkakonferencián úgy fogalmazott, a jövőben a kínai pénzügyi szférának még inkább a reálgazdaságot kell szolgálnia s pénzügyi forrásokat biztosítania, hogy a spekulációk és virtuális buborékok ne vezessenek a gazdaság elinflálásához.
Az 1997 óta ötévente megtartott, a szektor prioritásairól határozó gyűlésen az is elhangzott, a rendszerbeli sokkok elkerülésére a pénzügyi szektor fokozottabb ellenőrzésére van szükség. A kínai bankoknak átfogóbb és óvatosabb kockázatfigyelési rendszert kell felállítaniuk, s ugyanígy a kötvénypiacokon is a mostaninál szigorúbb szabályokra van szükség, a befektetők jogainak és érdekeinek védelmére – mondta Ven.
A hazai és külföldi befektetők egyik legnagyobb aggodalmáról, a tartományi hitelekről szólva Ven Csia-pao úgy fogalmazott, azok „általában véve biztonságosak és szabályozhatók”. A miniszterelnök ugyanakkor elismerte: az adósság szabályozására és a kockázatok előrejelzésére egy új mechanizmus felállítása szükséges.
A jövőben a pénzügyi ágazatnak nagyobb szerepet kell játszania a gazdaság átalakításában, miközben a piaci szereplőknek nagyobb beleszólást kell biztosítani a források előteremtésében és a kormány szerepének pontosabb meghatározása is szükséges – mondta Ven. A pénzügyi gondokat elkerülendő kivételes hitelfelvételi lehetőségeket biztosítanak majd az ország kivitelezés alatt álló legfontosabb infrastrukturális projektjeinek, a megfizethető lakások építésének, valamint a kis- és közepes vállalatok számára.
Kína a jövőben folytatja pénzügyi szektorának megnyitását a külföld előtt a gazdasági és pénzügyi biztonság fenntartása mellett – mondta a miniszterelnök.