A találgatások tépázzák a forint árfolyamát

Az IMF-tárgyalásokról szóló találgatások játsszák a meghatározó szerepet a forintárfolyam alakulásában.

NT
2012. 01. 04. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NGM közleménye rögzíti: a forintárfolyam szerdán jól láthatóan nem a gazdaságpolitikára reflektál, hanem a közeljövőben megkezdődő tárgyalásokra a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval.

Korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy a forint árfolyama szerdán a déli órákban átlépte a 320 forintos eurójegyzési küszöböt és 320,30 forinton történelmi mélypontot érintett. Délelőtt tíz órakor az eurót még 318,86 forinton jegyezték. A svájci frank 262,82 forint a délelőtti 261,57 forint, a dollár 246,54 forint a délelőtti 244,69 forint, a japán jen jegyzése pedig 3,2157 forint a délelőtti 3,1909 forint után.

„A kereslet megfelelően alakult”

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. szerdai államkötvény-csereaukcióján két, 2013-ban lejáró államkötvényt lehetett az aktuálisan értékesített 10 éves futamidejű államkötvényre cserélni maximum 5-5 milliárd forint összegben. A két aukcióra a közlemény szerint összesen 13 milliárd forint összegű csereajánlat érkezett, vagyis „a kereslet megfelelően alakult”.

Az adósságkezelő kiemeli, hogy a csereaukciók célja az államadósság futamidejének meghosszabbítása, miközben az adott évi finanszírozást közvetlenül nem befolyásolják, tehát kizárólag a futamidő változik a csere során. A szerdai aukció kapcsán a közleményben megjegyzik: „pozitívumnak kell tekinteni, hogy jelentős összegben kívántak a piaci szereplők futamidőt hosszabbítani a jelenlegi piaci környezetben”. Az elmúlt napokban, illetve szerdán bekövetkezett hozamváltozások alapján azonban az ÁKK úgy ítélte meg, hogy az állam számára nem éri meg a futamidő meghosszabbítása az adott hozamok mellett, ezért nem élt a lehetőséggel, s mind üzleti, mind piaci szempontból ezt tekinti a legkedvezőbb megoldásnak – áll a közleményben.

Az ÁKK-nak a honlapján közölt közleményéből kiderül, hogy a 2013 februárjában lejáró államkötvényeket 8,97, a 2013. októberi lejáratúakat pedig 9,11 százalékos hozamnak megfelelő rögzített áron számította be az ÁKK fizetségként a szerdai aukción. Ezek a hozamok meghaladták – így a beszámítási árak alulmúlták – az egyéves állampapírok másodlagos piaci referenciahozamát, amely kedden 8,6 százalék volt, szerdára 20 bázisponttal tovább emelkedett.

A fizetségül adott egyéves papírok alacsony beszámítási árára válaszul a csereaukción licitálók feltehetően alacsony árú, azaz magas hozamú ajánlatot tettek a kínált tízéves állampapírokra. Ezek másodlagos piaci referenciahozama az idei első üzletnapon egyébként is 10 százalék fölé ugrott – a tavalyi évet még 9,75 százalékon zárta –, és január 3-án már elérte a 10,32 százalékot. Szerdára a tízéves államkötvény másodpiaci hozama 10,58 százalékra emelkedett.

Az ÁKK honlapján közölt adatok szerint az egyéves másodpiaci irányadó hozam utoljára 2009 júliusában, a tízéves referenciahozam 2009 áprilisában járt hasonló magasságokban.

Korábban az MNO beszámolt róla, hogy meredek drágulással rekordot döntött a szerdai londoni kereskedésben a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén kötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerda délelőtti jegyzésben 682 bázispont környékén mozgott az előző esti 650 bázispontos záró után. Bővebben itt>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.