A tárca adatai szerint a csaknem 2 millió lengyel munkanélküli közül 225,8 ezer végzett egyetemet. Az elemzők részben az oktatás gyors fejlődését hibáztatják, amely megbontotta a munkaerőpiac egyensúlyát. Hangsúlyozzák, hogy a 38 milliós ország csaknem 5 millió lakosa rendelkezik egyetemi diplomával. „Nagy részük csak képzettségük alatt talál munkát, mert a világ egyetlen gazdasága sem lenne képes gyorsan ennyi diplomást befogadni” – nyilatkozott Mieczyslaw Kabaj, a szociális és munkaügyi intézet kutatója a Dziennik Gazeta Prawna napilapnak.
A szakértők az egyetemi képzés struktúráját sem tartják megfelelőnek, mert nem észleltek jelentős megszorításokat a bölcsészoktatásban. Zenon Wisniewski, a toruni egyetem tanára szerint egyebek közt továbbra is túl sok pedagógus, közgazdász, marketinges és politológus tanul, pedig a piacon nincs számukra több állás.
A tudományos és felsőoktatási tárca legújabb felmérései azonban azt bizonyítják, hogy a diákok körében a műszaki és mezőgazdasági egyetemek a legkeresettebbek.
A tendenciákat alátámasztja a Pracuj.pl munkaerő-piaci portál felmérése is, amelybe csaknem 7 ezer diplomást vontak be. A megkérdezett bölcsészek több mint fele (54 százalék) negatívan értékeli munkaerő-piaci esélyeit, és csak 32 százalékuk tekint pozitívan a jövőbe. A piacon a legesélyesebbeknek a műszaki diplomásak tekintik magukat (52 százalékuk optimista, míg csak 35 százalékuk pesszimista). A felmérés arra is rámutatott, hogy a bölcsészek 62 százaléka nem szakképzettsége szerint vállal munkát.

Lánczi Tamás az átláthatósági törvényről: Akinek nincs takargatnivalója, nem kell félnie a retorziótól