Miután tavaly a felépített lakások száma az egy évvel korábbi, több mint húszezerről alig több, mint 12 ezerre csökkent, a TLE a bérlakásépítést veszi a kitörési lehetőségek elejére. A szervezet régóta szorgalmazza az állami támogatású bérlakásépítés elindítását, de a jelenlegi helyzet nem kedvez ennek. Miután a TLE tagjainak többsége építőanyag-gyártó, illetve -forgalmazó, nekik alapvető érdekük a lakásépítés beindítása.
Mint a tanulmány megjegyzi, a lakástámogatási kormányrendelet tavalyi módosítása lehetővé teszi az úgynevezett mobilitási bérlakások építését. Az önkormányzat, amelynek a területén 2011 első napja és 2013 utolsó napja közt legalább száz új munkahely létesül, 60 százalékos támogatást kaphat a letelepedő alkalmazottaknak készülő bérlakások építéséhez. Az idei költségvetésben e célra nincs előirányzat.
Reálisabbnak tűnik az EU konzultatív testülete, a Régiók Bizottsága által megfogalmazottak támogatása. A zömében önkormányzati politikusokból álló testület Egy európai szociális menetrend felé címmel tavaly ősszel tette közzé véleményét, amelynek lényege az, hogy a tagállamok vállaljanak felelősséget a polgáraik lakhatásáért. Ebben a keretben már közösségi támogatással lehetne építeni szociális bérlakásokat, 2014-től.
Végül az épületenergetikai szabályok felülvizsgálatát javasolja a TLE, miután túl szigorúnak tartja az épületek határoló falainak hőátbocsátására meghatározott értékeket. Véleménye szerint a kevésbé jó hőszigetelésű épület sem fogyaszt fajlagosan – egy évre vetítve, négyzetméterenként – többet a jobb hőszigetelésűnél, ha jól tájolják, napkollektort szerelnek rá, és hővisszanyerő szellőztetéssel látják el. Ez a javaslat elsősorban a téglagyártók érdekét szolgálja.