Bulgária fizetett az oroszoknak

Bulgária 4,7 millió eurót fizetett Oroszországnak azzal kapcsolatban, hogy a balkáni ország kihátrált a tervezett Burgasz-Alekszandropolisz kőolajvezeték-tervből.

WL
2012. 02. 08. 12:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bolgár környezetvédelmi minisztérium korában több alkalommal visszadobta a tervezett olajvezeték környezetvédelmi hatástanulmány-tervét, és mivel a kiegészítéseket nem fogadta el, Bulgária végül is lemondott a tervben történő részvételről.

Igor Gyomin, az orosz Transneft (Transznyefty) orosz vezetéküzemeltető szóvivője szerdán azt mondta, hogy a Bulgária által kifizetett 4,7 millió euró a lelépti díj alaprésze.

Az ITAR-TASZSZ korábbi bejelentésre hivatkozva megjegyezte: Bulgáriának a járulékos költségekkel együtt 65 millió eurót kellene kifizetnie.

A 300 kilométeresre tervezett transzbalkáni vezetéken keresztül kívánt Oroszország kőolajat szállítani Görögországba, Bulgárián át.

A bolgár szakminisztérium egyebek között azt sérelmezte, hogy kevés az információ arról, milyen alternatívák vannak a kikötőben történő olajkirakodásra.

A három ország még 2007-ben állapodott meg az 1 milliárd euró összértékű beruházás megvalósításáról, amely lehetővé tette volna évi 50 millió tonna nyersolaj Görögországba szállítását. Akkor az előző bolgár kormány képviselője úgy nyilatkozott, hogy a beruházás hozzájárulhat Bulgária energia-tranzitközponttá válásához. A beruházás megvalósítását az a közös tulajdonú vállalat végezte volna, amelyben az orosz fél 51, a görög illetve a bolgár fél 24,5-24,5 százalékos tulajdonrésszel bírt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.