Munkaerőhiánnyal kénytelen szembesülni a 23 milliós Sanghaj, mert a kínai holdújévre hazautazó migráns munkások egy része nem tért vissza az ünnepek után. Ők elsősorban azért döntöttek végleg a város elhagyása mellett, mert a megélhetési költségek magasak, a helyi munkaadók pedig nem hajlandók a béreket emelni – mondta a Shanghai Daily napilapnak Csao Csien-tö, a városi emberi erőforrásért és közbiztonságért felelős hivatal migráns munkásokért felelős igazgatója.
Korábban a keleti part gyárai, építkezései és vállalatai jelentették a biztos állást a migráns munkások számára, ma viszont – az ország belső tartományainak gyors fejlődésével – egyre több a munkalehetőség eredeti lakóhelyeik közelében is. Nemcsak a körülmények, a munkások is megváltoztak: általánosságban magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek szüleiknél, jobb munka- és lakhatási feltételeket, magasabb béreket követelnek. „Ma a munkások választanak munkahelyet, nem pedig őket választják ki egy-egy munkára, mint történt évekkel ezelőtt” – részletezi Csao.
A probléma elsősorban a kis- és közepes vállalatokat érinti érzékenyen, ahol már kisebb számú munkás elmaradása is a működést veszélyezteti. Bár Sanghaj megélhetési költségei a legmagasabbak a keleti tartományokban, a migránsok elmaradása az összes partmenti nagyvárosban gondot okoz. A délkelet-kínai Sencsen városa a problémának elejét véve az ünnepek utánra, február 1-jére minimálbér-emelést jelentett be. A 14 százalékos emelkedésnek is betudhatóan a sencseni munkaadók a migráns munkások 90 százalékának visszatértét várják.