Több ezer eurót vágnak zsebre a képviselők

Az Európai Unió adósságválsággal küszködik, ennek ellenére mégis szórja a pénzt. Az Európai Parlamentben ugyanis a képviselők kiemelkedően magas béreket és juttatásokat vághatnak zsebre.

Károly Gábor
2012. 02. 01. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy azt korábban megírtuk, Bokros Lajos európai parlamenti képviselő nem kíván eleget tenni az MDF – mely napjainkban Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) néven működik – kérésének, s nem adja vissza mandátumát. „Vagy azt képviseli, amit a közösség, vagy demokrataként visszaadja delegáló pártjának a mandátumát. Ha ezt nem teszi meg, akkor ő is ugyanolyan mandátumtolvajjá válik, mint az itthon politizáló, frakciójukból kilépő parlamenti képviselők nagy többsége” – nyilatkozta korábban az MNO-nak a JESZ elnöke, Makay Zsolt.

December elején egy Facebook-csoport is tiltakozó akciót szervezett Bokros Lajos háza elé „Tiltakozunk a mandátumtolvajlás ellen” címmel. A politikus korábban többször elmondta, hogy őt a választók szavazták be az EP-be, nem pedig az MDF. Tény, a vonatkozó jogszabályok szerint Bokros Lajos nem köteles az őt jelölő párt – lemondását szorgalmazó – határozatának engedelmeskedni, ugyanakkor etikailag sokak szerint vitatható, ha a képviselő EP-beli politizálása köszönőviszonyban sincs a JESZ által megfogalmazott politikai elvekkel.

Jól keresnek a brüsszeli képviselők

Az EP honlapja szerint 2009 júliusától az európai parlamenti képviselők „egyforma fizetést kapnak az új szabályozásnak köszönhetően” – korábban ugyanis a tagországok fizették a képviselőik juttatásait. Így fordulhatott elő például az az aránytalanság, hogy egy olasz képviselő fizetése tizenkétszerese volt bolgár kollégáinak. A tavalyi EP-költségvetés 1,686 milliárd euró volt, melynek 37 százalékát tették ki a személyzeti kiadások.

A képviselők havi bérük mellett számtalan juttatásban részesülnek. Az EP honlapján található információk alapján „az európai parlamenti képviselők havi bruttó fizetése 2011-ben 7 956,87 euró” volt. Ez 300 forintos euróárfolyamon számolva havi 2,387 millió forintot jelent. És ehhez jönnek hozzá a zsíros kis juttatások is: általános költségtérítés (2011-ben havonta 4299 euró), utazási költségek (bizonylat ellenében térítik meg), valamint éves utazási költségtérítés (2011-ben legfeljebb 4243 euró).

Napi 90 ezer forint szállásra és étkezésre

Továbbá ott van még a napidíj is: az Európai Közösség (EK) területén tartott hivatalos üléseken való részvételért 304 eurót, míg az EK területén kívüli ülésekre 152 eurót fizet az unió. Az EP weboldala szerint „a napidíj fedezi a szállás-, étkezési és minden olyan költséget, amely a részvétellel jár”.

Az EP nem fukarkodik a pénzzel akkor sem, amikor a képviselők személyzetéről van szó. Mindenki „hozhatja a saját embereit”, egy kikötés van: közeli rokont nem alkalmazhatnak. Az akkreditált asszisztenseket közvetlenül a parlament foglalkoztatja ideiglenes uniós tisztviselőként, s 2011-ben képviselőnként maximum 21 209 euró volt a keretösszeg, melyből természetesen a képviselők nem részesülhetnek.

Mindezek fényében könnyebb megérteni a brüsszeli felzúdulást amiatt, hogy a magyar kormány egy jogszabállyal 2 millió forintban maximalizálta a magyar jegybank elnöki fizetését a köztisztviselőkével, közalkalmazottakéval, valamint állami cégeknél alkalmazottakéval együtt. Talán a maguk apanázsából indultak ki...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.