Szűk a költségvetési politika mozgástere, amelyet a következő években a szigorú hazai és uniós pénzügyi szabályok határoznak meg – mondta a Magyar Nemzetnek Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára. Banai szerint a kormány ennek ellenére elkötelezett az államadósság csökkentése mellett, amely csak fegyelmezett költségvetési politikával valósítható meg. Az adósság csökkentése nagyban függ a gazdaság teljesítményétől is. A kabinet tervei szerint 2015-re a GDP-arányos államadósság 65-70 százalékra csökken, és jobb esetben 2020-ra közelíti meg az 50 százalékos rátát.
– Ha a magyar gazdaság 2014-től legalább 2,5 százalékkal nő évente, akkor is legalább egy évtized kell ahhoz, hogy 50 százalékra essen a GDP-arányos államadósság. Amennyiben a gazdaság csak egyszázalékos növekedésre lesz képes éves szinten, akkor 25 évig kell olyan szigorú költségvetési politikát folytatni, amely lehetővé teszi az 50 százalékos adósságráta elérését – mondta Banai. A helyettes államtitkár szerint 2002–2010-ig annak ellenére nőtt folyamatosan az államadósság, hogy az évtized elején még 4 százalék feletti mértékben bővült a gazdaság. Banai úgy véli, hogy a kabinet képes lesz az idén is 3 százalékon belül tartani a hiányt, és az alacsony gazdasági növekedés ellenére is csökkenteni tudja az adósságot.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a magyar államadósság mértéke négy dologtól függ leginkább: a költségvetés egyenlegétől, a GDP-től, a kamattól és a forint árfolyamától. Az elemző szerint a költségvetési egyenleg a kormányon múlik, amely, úgy tűnik, szigorúan kíván gazdálkodni, elkötelezett, hogy 3 százalék alatt tartsa a hiányt. Suppan szerint ha az idén stagnál a gazdaság, és 4,5 százalékos lesz az infláció, akkor a statisztika szerint hiába nő a nominális GDP, az államadósság mégsem csökken.

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő