Csökkentenék a tb-járulékot

„Munkavállalók esetében biztosan, de talán a munkáltatóknál is 3-tól 5 százalékpontig terjedő mértékben csökken a tb-járulék.”

BL
2012. 03. 06. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azzal számolok, hogy a munkavállalók esetében biztosan, de talán a munkáltatóknál is 3-tól 5 százalékpontig terjedő mértékben csökken a tb-járulék” – mondta a román miniszterelnök. Ungureanu hozzátette, hogy a járulékcsökkentés attól függ, megengedheti-e magának ezt a költségvetés, ami viszont annak a függvénye, hogyan alakul az ország gazdasági és pénzügyi helyzete.

Korábban is tervben volt

Az Agerpres hírügynökség emlékeztet rá, hogy a tb-járulék csökkentését az Emil Boc vezette előző román kormány is kilátásba helyezte, ám akkor kizárólag a foglalkoztató által fizetett járulék 3 százalékpontig terjedő csökkentésével számoltak. Az intézkedés végül elmaradt. A Finantistii.ro pénzügyi portál szerint az Ungureanu-kabinet februári megalakulásakor a koalíciós pártok eldöntötték, hogy idén növelik a munkavállalók reálkeresetét vagy közvetlen béremelés, vagy a biztosítottakat terhelő tb-járulék csökkentése által. 2012-ben helyhatósági és parlamenti választásokat rendeznek Romániában.

Jelenleg a nyugdíjjárulék 31,3 százalék Romániában: ebből 10,5 százalékot a biztosított, 20,8 százalékot a munkáltató fizet. Az egészségbiztosítási járulék 10,7 százalék, amiből 5,5 százalék a biztosított, 5,2 százalék a foglalkoztató része. Az 1 százalékos munkaerő-piaci járulék egyenlő arányban oszlik meg a munkavállaló és munkáltató között.

2,5 százalékkal nőtt a GDP

A román statisztikai hivatal hétfőn közölte, hogy előzetes adatok szerint az ország gazdaságának teljesítménye 2,5 százalékkal nőtt tavaly. A belföldi össztermék (GDP) értékét a statisztikai hivatal 578,551 milliárd lejre (133 milliárd euró) becsülte, ami reálértékben 2,5 százalékos növekedést jelent 2010-hez képest.

A román gazdaság motorja tavaly a mezőgazdaság volt, amely 11,3 százalékkal nőtt a 2010-es évhez képest. A tavalyi utolsó negyedévben a GDP 0,2 százalékkal csökkent a harmadik negyedévhez képest, éves szinten pedig 1,9 százalékkal nőtt 2010 utolsó negyedévéhez viszonyítva. Idén Románia nemzetközi hitelezői 1,5-2 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, miután február elején csökkentették a korábbi 2,3 százalékos GDP-növekedési előrejelzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.