A JP Morgan bankcsoport, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból hozzáadottérték-súlyozással képzett saját, összesített beszerzési menedzserindexét, februárról szóló, hétfőn Londonban ismertetett kimutatásában közölte, hogy az általa kiszámított kibocsátási mutató a múlt hónapban 1 ponttal 55,5 pontra emelkedett.
Ez a ház szakelemzői szerint az utóbbi tizenkét hónap legmagasabb értéke, és 3,4 százalékos, éves szintre átszámolt pillanatnyi világgazdasági növekedési ütemnek felel meg.
A beszerzési menedzserindexek az 50-es érték felett jelzik a vizsgált gazdasági szektorok teljesítményének emelkedését, az ennél alacsonyabb PMI-értékek visszaesésre utalnak.
A JP Morgan közgazdászai az új PMI-kimutatáshoz fűzött hétfői elemzésükben kiemelik, hogy már januárban javították az idei első negyedév éves összevetésű világgazdasági növekedésére adott előrejelzésüket az addigi 1,7 százalékról a jelenleg érvényes 2,4 százalékra, mivel a globális összetett PMI-mutató már hónapok óta a cég korábbi prognózisa feletti növekedési ütemre utal.
A ház szakértői szerint ha a globális összágazati beszerzési menedzserindex helytálló módon mutatja a világgazdaság szolgáltatási szektorának teljesítménybővülését, „az nagyon jó hír lenne„. A világgazdasági növekedés eddig ugyanis „szokatlan módon” az árutermelési szektorban összpontosult, miközben a szolgáltatási ágazat növekedése „vérszegény„ volt, és a jobban kiegyensúlyozott globális növekedés „az egészség és az ellenállóképesség üdvözlendő jele lenne”.
Mindemellett a legtöbb alkalmazott – különösen a fejlett ipari gazdaságokban – a feldolgozóiparon kívüli szektorokban dolgozik, amelyekben a termelékenység emelkedési üteme jóval lassabb, így e szektorok aktivitásának élénkülése erőteljesebb munkahelyteremtést eredményezhet – áll az elemzésben.
A londoni elemzői közösség általánosságban sem számol újabb világgazdasági recesszióval, bár a globális növekedés lassulását egyes citybeli szakértők biztosra veszik.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja – márciusra szóló havi globális prognózisában közölte, hogy alapeseti forgatókönyve szerint a világgazdaság egésze az idén, piaci árfolyamokon számolva várhatóan 2 százalékkal növekszik a tavalyi 2,6 százalék után. Vásárlóerő-paritáson számolva – amely nagyobb súlyt ad a globális teljesítményen belül a felzárkózó térségnek – az EIU 3,1 százalékra lassuló idei világgazdasági GDP-bővülési ütemet vár az e módszerrel mért tavalyi 3,7 százalékos növekedés után.