Éves csúcson a világgazdasági aktivitás

Éves csúcsra emelkedett a világgazdaság legátfogóbb aktivitási mérőszáma – közölte hétfőn az egyik vezető befektetési csoport az általa összeállított globális összágazati beszerzési menedzserindex (PMI) alapján.

WL
2012. 03. 05. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JP Morgan bankcsoport, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból hozzáadottérték-súlyozással képzett saját, összesített beszerzési menedzserindexét, februárról szóló, hétfőn Londonban ismertetett kimutatásában közölte, hogy az általa kiszámított kibocsátási mutató a múlt hónapban 1 ponttal 55,5 pontra emelkedett.

Ez a ház szakelemzői szerint az utóbbi tizenkét hónap legmagasabb értéke, és 3,4 százalékos, éves szintre átszámolt pillanatnyi világgazdasági növekedési ütemnek felel meg.

A beszerzési menedzserindexek az 50-es érték felett jelzik a vizsgált gazdasági szektorok teljesítményének emelkedését, az ennél alacsonyabb PMI-értékek visszaesésre utalnak.

A JP Morgan közgazdászai az új PMI-kimutatáshoz fűzött hétfői elemzésükben kiemelik, hogy már januárban javították az idei első negyedév éves összevetésű világgazdasági növekedésére adott előrejelzésüket az addigi 1,7 százalékról a jelenleg érvényes 2,4 százalékra, mivel a globális összetett PMI-mutató már hónapok óta a cég korábbi prognózisa feletti növekedési ütemre utal.

A ház szakértői szerint ha a globális összágazati beszerzési menedzserindex helytálló módon mutatja a világgazdaság szolgáltatási szektorának teljesítménybővülését, „az nagyon jó hír lenne„. A világgazdasági növekedés eddig ugyanis „szokatlan módon” az árutermelési szektorban összpontosult, miközben a szolgáltatási ágazat növekedése „vérszegény„ volt, és a jobban kiegyensúlyozott globális növekedés „az egészség és az ellenállóképesség üdvözlendő jele lenne”.

Mindemellett a legtöbb alkalmazott – különösen a fejlett ipari gazdaságokban – a feldolgozóiparon kívüli szektorokban dolgozik, amelyekben a termelékenység emelkedési üteme jóval lassabb, így e szektorok aktivitásának élénkülése erőteljesebb munkahelyteremtést eredményezhet – áll az elemzésben.

A londoni elemzői közösség általánosságban sem számol újabb világgazdasági recesszióval, bár a globális növekedés lassulását egyes citybeli szakértők biztosra veszik.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja – márciusra szóló havi globális prognózisában közölte, hogy alapeseti forgatókönyve szerint a világgazdaság egésze az idén, piaci árfolyamokon számolva várhatóan 2 százalékkal növekszik a tavalyi 2,6 százalék után. Vásárlóerő-paritáson számolva – amely nagyobb súlyt ad a globális teljesítményen belül a felzárkózó térségnek – az EIU 3,1 százalékra lassuló idei világgazdasági GDP-bővülési ütemet vár az e módszerrel mért tavalyi 3,7 százalékos növekedés után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.