A statisztikai hivatal pénteken közölte a külkereskedelmi termékforgalom tavalyi részletes adatait: eszerint a kivitel volumenének növekedési üteme meghaladta a behozatalét, ami jelentősen hozzájárult az egyenleg további javulásához, ugyanakkor a forgalom dinamikája negyedévről negyedévre lassult.
A 2011. január–decemberi kivitel értéke 22 322 milliárd forint (80 milliárd euró), a behozatalé 20 392 milliárd forint (73 milliárd euró) volt. A kivitel volumene 10,2, a behozatalé 6,9 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1930 milliárd forintot (6,886 milliárd eurót) tett ki, 414 milliárd forinttal (1,371 milliárd euróval) többet, mint 2010-ben.
Az import és az export értéke egyaránt meghaladja kissé a korábban közölt előzetes adatokat, amelyek szerint a külkereskedelmi mérleg 1949 milliárd forint aktívumot mutatott, az egyenleg 433 milliárd forinttal javult a 2010. évi 1516 milliárd forintos aktívumhoz viszonyítva.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kitér rá, hogy az EU területére irányuló kivitel volumene 7,8 százalékkal, az importé 10,2 százalékkal emelkedett a tavalyi év folyamán. A régi tagállamokkal szemben a külkereskedelmi mérlegünk aktívuma (210 milliárd forinttal) 1653 milliárd forintra javult, az új tagállamokkal szemben pedig 1175 milliárd forintos aktívumot tudtunk elérni, amely a tavalyihoz képest 290 milliárd forinttal kevesebb.
Az EU-n kívüli országok felé az export volumene 18 százalékkal bővült, az import ezzel szemben nem változott az előző évihez képest, így külkereskedelmi mérlegünk hiánya csökkent ezen országok felé: a tavalyi évben a passzívum a 2010. évihez képest 494 milliárd forinttal kevesebb, 899 milliárd forint volt. Az egyenleg leginkább az ázsiai országokkal szemben javult.
Eltérő vélemények
Eltérően vélekednek az elemzők a külkereskedelmi aktívum alakulásáról, egyikük szerint folytatódik a lassulás a többlet növekedésében, a másik szerint viszont ismét növekvő pályára áll az aktívum.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője az MTI-nek elmondta: a többlet a vártnál kisebb lett tavaly, és egyértelműen kirajzolódik a lassuló tendencia a növekedésben 2011 folyamán. Ezt a decemberi adat is megerősíti. A szakértő szerint bár a többlet az idén is megmarad, a tendenciák nem túl kedvezők, így tovább csökkenhet a külkereskedelmi mérleg aktívuma.
Hozzáfűzte: ha a Mercedes-gyár termelése Kecskeméten elindul, felfut, az növelni fogja a többletet. Török Bálint szerint amíg be nem indul az európai növekedés, addig folytatódik a többlet növekedésének lassulása, de még így is a külkereskedelem marad a magyar gazdasági növekedés egyik legfontosabb tényezője.
Ezzel Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője is egyetért, miközben szerinte nem lassul az aktívum növekedése, hanem a decemberi, vártnál kissé kedvezőtlenebb adat után ismét gyorsabban bővül. Elmondta: a tavalyi csaknem 7 milliárd eurós külkereskedelmi többlet után az idén több mint 8 milliárd eurós pluszt várnak. Igaz, a belső fogyasztás és a beruházások is várhatóan visszaesnek 2012-ben, ami kisebb importot eredményez.
Kiemelte: a KSH most az előzetesen közölt adatokhoz képest lefelé módosította a külkereskedelmi többlet értékét, mind az export, mind az exportadat a korábbinál kicsit kedvezőtlenebb képet mutat az összesített adatok alapján.
Az exportadatok már 2011 második felétől lassulást jeleztek, bár a legutóbbi konjunktúramutatók nagyobb optimizmusra adnak okot, mint pár hónappal ezelőtt látszott, és ez is inkább a külkereskedelmi mérleg javulását vetíti előre – vélekedett Árokszállási Zoltán.