Prága az idén 47 darabot vesz 39 millió – darabonként 830 ezer (1 cseh korona 11,8 magyar forint) – cseh koronáért a Belgiumban gyártott fegyverekből. Ugyanilyen típusú fegyverek darabjáért kevesebb mint 400 ezer cseh koronát fizetett nemrég Japán – emlékeztetett az írás. A szlovák védelmi minisztérium forrására hivatkozva hozzátette a lap, hogy a szomszédos ország hadseregének speciális egységei is vettek 2009–2010 között nyolc Minimit, egyenként 260 ezer cseh koronának megfelelő összegért.
A csaknem négyszeres árkülönbséggel kapcsolatban a védelmi minisztérium tisztviselői úgy nyilatkoztak, hogy a cseh fegyverállomány csúcsminőségű felszereléssel bővülhet.
Pavel Bulant, a minisztérium fegyverzeti részlegének igazgatója elmondta, egyes esetekben a különféle kiegészítők kétharmadával emelhetik meg a fegyver árát. A hadsereg éjjellátót és infravörös lézerjelölőt akar, amelyek a géppisztolyok árát 50 százalékkal növelik – írta a lap.
Alexandr Vondra védelmi miniszter „semmi gyanúsat nem lát” ebben a helyzetben. „Az éjjellátó nélkül a hadsereg télen csak délután fél ötig tudna harcolni” – tette hozzá. „Talán a NAMSA ügynökségen keresztül fogjuk megvásárolni a fegyvereket, lehet, akkor olcsóbbak lesznek” – mondta Vondra.
A napilap megemlítette az ausztriai gyártású Pandur páncélozott szállító harcjárművek ügyletét is: a drága kiegészítőknek köszönhetően a cseh verzió a portugál hadseregnek eladott járművek árának többszörösébe került, egyes szakértők szerint jóval az értékén felül.