Robbanhat a gazdaság

Az Európai Unió országainak többségében tavaly érdemben csökkent az államháztartási hiány.

NT
2012. 03. 20. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A reálgazdasági válság újabb fejezete az előrejelzések szerint az idei évben éri el a mélypontját, a lefelé mutató kockázatok ugyanakkor továbbra is jelentősek maradnak. Az Európai Központi Bank likviditásbővítő intézkedéscsomagja érdemben segítette a bankok helyzetét, a hitelezésben azonban folytatódtak a harmadik negyedévben megfigyelt negatív tendenciák. A pénzpiacokra viszont kedvező hatást gyakorolt a monetáris stimulus, a kockázati étvágy ismét emelkedett, az állampapírhozamok pedig mérséklődtek.

A hazai gazdaságot továbbra is kettősség jellemzi: a belső kereslet változatlanul gyenge, míg az export és ezzel összefüggésben az ipar GDP-hozzájárulása jelentős. Emellett a kis súlyt képviselő mezőgazdaság bázishatással összefüggő magas növekedési rátája is érdemben hozzájárult az elmúlt negyedévek gazdasági teljesítményéhez.

A háztartások fogyasztási kiadásait visszafogja a szektor mérlegalkalmazkodása, a gyenge árfolyam, illetve rövid távon a végtörlesztés. A lassú munkaerő-piaci fordulat, az szja-átalakítás, valamint a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok egyösszegű kifizetése ellenére a legnagyobb belső felhasználási tétel stagnálást mutatott az elmúlt év során.

A beruházások alakulása szintén a gazdaságban megfigyelhető kettősséget tükrözi: a feldolgozóipari gépberuházások dinamikus bővülése a járműgyártás nagyprojektjeihez köthető, az általános befektetési klíma azonban továbbra is rendkívül kedvezőtlen.

A Századvég hangsúlyozza: idén a belső felhasználási tételek további zsugorodását várják. Ennek hátterében az idei évre tervezett, GDP-arányosan 2 százalékot meghaladó költségvetési kiigazítás, a banki hitelezés csökkenése, az emelkedő infláció és a kedvezőtlen beruházási klíma áll. Az export a külkereskedelmi partnereink alacsonyabb növekedése miatt tovább lassul, azonban a hatást ellensúlyozzák az autóipari nagyberuházások, valamint a gyenge árfolyam. Az utóbbi ideiglenesen, míg az előbbi tartósan emeli a hazai kivitel szintjét. Ezzel egy időben a gyenge belső kereslet miatt az importdinamika visszaesése még markánsabb lehet.

Összességében a bruttó hazai termék 0,1 százalékos növekedésére számít az elemző cég az idei évben, amit felhasználási oldalról csak a nettó export támogat, míg a fogyasztás 1,2 és a beruházás 2,2 százalékos csökkenését prognosztizálja az intézet. Ennek megfelelően 2011-re a GDP 1,8 százalékát kitevő folyófizetésimérleg-többletet várnak. Jövőre már kiegyensúlyozottabb növekedésre számítanak, ebben nagy szerepe lehet a 2013-ra várt hitelezési fordulatnak, a külső keresleti dinamika ismételt emelkedésének és a csökkenő inflációnak. A gazdasági bővülés 2013-ban elérheti az 1,5 százalékot, amihez a fogyasztás növekedése is érdemben hozzájárulhat.

A GDP stagnálásával, illetve a munkaerő költségének szabályozással összefüggő emelésével (minimálbér-emelés, bérkompenzáció) összhangban a munkaerő-kereslet bővülése lelassul, sőt az előrejelzési horizont vége felé meg is áll. A munkanélküliség így a jelenlegi magas szinten stabilizálódik.

Bár a hazai gazdaságban jelentős kereslethiányra számít a Századvég az elkövetkező két évben, a fogyasztói árak növekedése idén eléri az 5,4 százalékot. A korábbi prognózisukat érdemben meghaladó drágulás azt jelzi, hogy a jegybanknak rövid távon további kamatemelést kellene eszközölnie annak érdekében, hogy az indirektadó-emeléseknek és az árfolyam korábbi leértékelődésének másodkörös hatásait tompítsa. Ezt követően a jelentősen lassuló inflációval összhangban az irányadó ráta lassan csökkenő pályára állhat.

Bár az évből még csak néhány hónap telt el, a várható hiány alakulása szempontjából fontos kormányzati bejelentéseken van túl a magyar gazdaság, másrészt megváltozott némileg a gazdasági folyamatokra vonatkozó prognózisa is az intézetnek. Kedvezőtlenül érinti az idei deficitcél megvalósításának esélyeit a némileg lefelé módosított növekedési előrejelzés, valamint azon intézkedések csoportja, amelyek növelik az állami terheket a devizahitelesek megmentésére kidolgozott konstrukciókban. Ugyanakkor egyértelműen javítják az államháztartás egyensúlyát a költségvetés szeptemberi benyújtása és decemberi elfogadása között kihirdetett adóemelések, a szabadon felhasználható tartalékok növelése és a tervezettnél várhatóan érdemben nagyobb infláció.

Az elmúlt három hónapban nyilvánosságra került intézkedések, folyamatok hatása nagyjából kioltja egymást. Megmaradtak azonban a korábban feltárt kockázatok, melyek elsősorban az alacsonyabb növekedéshez és a kiadásoldali megtakarítások (például egészségügy) végrehajtásához kapcsolódnak. Mindezek miatt GDP-arányosan 0,7 százalékos további költségvetési kiigazítás szükséges ahhoz, hogy az államháztartás idei GDP-arányos ESA-hiánya ne haladja meg a tervezett 2,5 százalékot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.