Az agy a legfontosabb

A görög probléma miatt Európa fejlett gazdaságainak mélyen a zsebükbe kellene nyúlniuk, mert korábban rengeteg hasznot húztak az euró bevezetéséből – véli Csath Magdolna közgazdász.

Károly Gábor
2012. 05. 18. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Görögországban a helyzet napról napra fokozódik: portálunk szerdán arról adott hírt, hogy a lakosság megrohamozta a bankokat, s veszik ki az euróban tartott megtakarításaikat. Csütörtökön pedig már a Fitch Ratings is lépett, s leminősítette az országot, mert nem látja garantáltnak a görög eurótagság fenntarthatóságát.

„Megelégelték a megszorításokat az emberek, mert a gazdasági növekedés nemhogy megállt, hanem átcsapott egy nagyon jelentős, drámai recesszióba” – mondta a köztévé reggeli műsorában Csath Magdolna. A közgazdász hozzátette, hogy a több mint 7 százalékos gazdasági visszaesés mellé óriási munkanélküliség párosul, mely meghaladja a 20 százalékot. „A fiatalok nem tudnak dolgozni, rá vannak kényszerülve arra, hogy elhagyják hazájukat” – tette hozzá.





A legutóbbi választásokon megerősödtek azok a pártok, akik szerint ki kellene lépni az eurózónából, s vissza kellene térni a nemzeti valutára. Csath szerint az okok mögött az található, hogy az euró megköti a kevésbé fejlett országok gazdaságait, továbbá az euróövezethez való tartozás miatt bizonyos gazdaságpolitikai lépéseket nem léphetnek meg.

Nincs is görög gazdaság

A közgazdász elmondta, hogy a görög válság nem csupán a görögöknek köszönhető. Szerinte az egy álságos magyarázat, mely szerint az unió rengeteg pénzt pumpált Görögországba. Ha megnézzük a gazdasági számokat, akkor jól látható, hogy az Európai Unió erős gazdaságai – alapvetően Németország – óriási hasznot húztak abból, hogy az euró létrejött. Görögországba a pénzek azért áramlottak, hogy utána vehessenek német és egyéb termékeket.

„Ezért a görög gazdaság sem fejlődött” – emelte ki Csath. Kiléphetnek ugyan az euróövezetből, s megpróbálhatnak a saját valutájukkal „játszani” – például a versenyképesség miatt leértékelhetik azt –, de kérdéses, hogy ezt minek az érdekében teszik meg. Ugyanis „nem nagyon van görög gazdaság”.

Az „agyelszívás” tönkreteheti a gazdaságot

Spanyolország is hasonló problémával néz szembe: hatalmas a munkanélküliség, főleg a fiatalok és a diplomások körében. Csath a legfontosabb értéknek a tudást nevezte meg. „A szakemberek elmennek, ez pedig távlatilag is tönkretesz egy gazdaságot” – tette hozzá.




Ugyanakkor van ellenpélda is: Franciaországban az új elnök, François Hollande meghirdette, hogy támogatni fogja az oktatást. „Legalább 50 ezer pedagógus felvételét tervezi, mert tudja, hogy az agy a legfontosabb” – emelte ki a közgazdász. Ennek az eredményét ugyan nem holnap élvezheti a francia társadalom, de „akik az országot elhagyták, sem holnap térnek vissza”.

„A pénzügyi érdekek tényleg azt diktálják, hogy átrendeződjenek úgy a dolgok, hogy ahol van munka, oda menjen a munkaerő. Ez teljesen normális gazdasági érvelés, csak az emberi oldalát nem veszik figyelembe” – emelte ki Csath.

Európának a zsebébe kell nyúlnia

A közgazdász a beszélgetés végén hozzátette, hogy nemcsak Görögország küzd problémákkal, hanem az egész déli térség is. „A fejlett országoknak segíteni kellene ezt a régiót, mert nagyon nagy hasznot húztak belőlük, mióta az eurózóna létrejött. Tehát nem megoldás sem az, hogy kiesnek az eurózónából, sem az, hogy bent vannak, s tovább nyomorítják őket megszorításokkal.” Csath szerint ezért is kellene, hogy „a zsebébe nyúljon” a fejlett Európa, mert elég sok hasznot húzott korábban ebből a régióból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.