A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index áprilisban 2,4 százalékkal mérséklődött. A termelés az év első négy hónapjában 0,8 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakáétól.
A KSH szerint a visszaeséshez elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek, valamint az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése járult hozzá, amit a járműgyártás bővülése nem tudott kompenzálni.
A feldolgozóipari export egyötödét adó számítógép és elektronikai cikkek kivitelének csökkenése áprilisban folytatódott, a kivitelből 30 százalékkal részesedő járműipar exportja viszont 8,6 százalékkal nőtt. 2009 szeptembere óta először, 1,3 százalékkal csökkent a gépek és berendezések exportja.
A számítógépek és elektronikai eszközök értékesítésének 34,3 százalékos zuhanásával szemben a villamos berendezések és járművek eladása egyformán 13,7 százalékkal, a gépek és gépi berendezéseké 20 százalékkal nőtt.
A statisztikai jelentéshez fűzött pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium kedvező adatnak értékelte a következő hónapokra nézve, hogy elsősorban az új exportrendelések 7,4 százalékos növekedésének köszönhetően 5,9 százalékkal emelkedett a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésállománya. Emellett az összes rendelésállomány éves alapon 29,3 százalékkal bővült.
A Mercedes-gyár termelésének beindulása valószínűleg javítani fogja az ipari termelést a következő hónapokban is – fűzte hozzá a minisztérium.
Az MNO megírta, hogy az év első felében negatív, majd a másodikban pozitív GDP-alakulással számol a nemzetgazdasági miniszter. Bővebben>>>