Demján: Megengedhetetlen, hogy erős emberek ezt tegyék

Demján Sándor szerint társadalmilag megbecsültté kell tenni a termelőmunkát.

TK
2012. 06. 19. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Zrt. A válság okai és következményei című keddi gazdasági fórumán a szakember, aki Ronald Reagan és George H. W. Bush elnökök idején is az amerikai kormánynak dolgozott különböző pozíciókban, kiemelte, hogy Görögországnak három tényezőt kellene szem előtt tartania a mély válság kezelésére: a tőke, a munkaerő és az erőforrások hatékony felhasználását.

Az eurózóna gazdasági helyzetéről Richard T. McCormack úgy vélekedett, hogy a sebezhető gazdaságoknak jobban kell koncentrálniuk a munkára, és az adóssággal összefüggő problémák kezelésére. Kiemelte: Európa más részein is eljött az idő, ám ahhoz, hogy elkerüljék a görög utat, foglalkozni kell a hosszú távú hitelképességi problémákkal.

A politikus hangsúlyozta, hogy az Európai Központi Bank (EKB) is számos lépést tett az európai helyzet stabilizálására, emellett létrejött egy pénzügyi mechanizmus a bajba jutott országok megsegítésére. Richard T. McCormack szerint Görögország időt nyert a hétvégi választásokkal, kérdés azonban, hogy ezt hogyan használja fel.

Szólt arról is, hogy az Egyesült Államokra valószínűleg még a lassú növekedés lesz jellemző néhány évig, addig, amíg a lakosság adósságát leviszik arra szintre, ahol a gazdaság visszaáll a „normális” kerékvágásba.

Megbecsültté kell tenni a termelőmunkát

Demján Sándor a fórumon tartott előadásában kiemelte: társadalmilag megbecsültté kell tenni a termelőmunkát, mert csak a bővített újratermelésben részt vevők arányának növelésével lehet megteremteni a versenyképességet.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke szerint megengedhetetlen, hogy erős, munkaképes emberek azért ne dolgozzanak, mert bizonyos munkákat nem akarnak elvégezni. Elmondta: a válság vesztesei azok lesznek, akik nem alkalmazkodnak a versenyhez, vagyis az az ország, ahol felborul az „okosok” és a szorgalmasok aránya, elveszíti a versenyképességét.

Demján Sándor kiemelte, hogy a bővített újratermelésben részt vevők aránya tragikusan lezsugorodott Magyarországon, így pedig nem lehet versenyt nyerni. Európában dolgozni kell, a nehezebb munkát is el kell végezni, és mindenkinek a képességeinek megfelelő helyre kell kerülnie. Az ügyvezető elnök szerint egyensúlyba kell hozni a termelésben részt vevők számát és az azt kiszolgáló humán szférát. Az a bruttó hazaitermék-növekedés nem ér semmit, amelyet hitel alapoz meg, a reálnövekedés az, amikor termelésen, tőkekivitelen, logisztikán keresztül valós növekedés következik be – vélekedett.

Magyarország félrekezelte a krízist az évek során

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a válság kapcsán hangsúlyozta: Magyarország félrekezelte a krízist az évek során, sőt 2008-ban a tüneteit sem ismerte fel, ennek következtében pedig az ország súlyosan érintett lett a válságban. Kiemelte: a KA-VOSZ sokat tett a válság leküzdésében, mert egy romló pénzügyi környezetben növelni tudták a hitelezést.

Richard T. McCormack 1969-ben csatlakozott az Amerikai Egyesült Államok elnökének tanácsadói testületéhez, 1982-ben Ronald Reagan elnök kinevezte a Külügyminisztérium gazdasági és kereskedelmi ügyekkel foglalkozó államtitkárává, az idősebb Bush kormányában pedig gazdasági, üzleti és mezőgazdasági ügyekkel foglalkozó államtitkár lett. 2006-tól a Merrill Lynch alelnöke, majd a két pénzügyi óriás összeolvadása után a Bank of America Merrill Lynch alelnöke lett. 2012 óta jószolgálati tanácsadóként tevékenykedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.