Az Ecofin márciusban feltételesen befagyasztott 495 millió eurót a Magyarországot jövőre megillető kohéziós alapokból, „üzenetképp Budapestnek és más fegyelmezetlen országoknak, hogy a tartósan magas költségvetési deficit elfogadhatatlan az unióban”. Azonban hozzátették, hogy még júniusban felülvizsgálják a döntést, ha a magyar kormány addig meghozza azokat az intézkedéseket, amelyek révén az államháztartási deficitet tartósan 3 százalék alatt lehet tartani.
„Biztosra vehető” a pozitív döntés
„Azt várom, hogy felszabadítják az összeget” – mondta a Reutersnek egy, a tagországok álláspontját ismerő magas rangú diplomata, hozzáfűzve, hogy „nincs ellenállás, (...) ha a bizottság megfelelő egészségi bizonyítványt állít ki Magyarországnak”. A pozitív döntés „biztosra vehető” – mondta egy másik diplomata.
Május végén, az Európai Bizottság tavaszi konjunktúrajelentésében megállapította, hogy Magyarország „valódi előrehaladást ért el az államháztartási deficit fenntartható módon való leszorításában”, és a magyar államháztartás deficitje jövőre 2,7 százalék lesz, azaz jóval a 3 százalékos uniós plafon alatt marad. A jelentés közzétételét követően José Manuel Barroso elnök javasolta a szankciók feloldását.