A közlemény szerint a rosztovi atomerőmű 3-as blokkja számára összesen 9 szivattyú készült 2,5 milliárd forint értékben, a két kisebb gépet már júniusban leszállította a Ganz. A cég közölte: a rendszerváltás óta nem gyártott ilyen óriási szivattyúkat. A teljes tömegük egyenként több mint 100 tonna, másodpercenként 17,5 köbméter vizet képesek szállítani, azaz egy szabványos úszómedencét mindössze 20 másodperc alatt töltene fel a hét gép. A tervezés és gyártás teljes egészében a magyar mérnökök és szakmunkások tudásának eredménye – hangsúlyozza a Ganz Kft.
A kiszállítás sem lesz egyszerű feladat, mert szétszerelt állapotban 97 hatalmas ládában fér el a hét szivattyú a motorokkal és tartozékokkal. A szállítmányt Csepelen rakják uszályokra augusztusban, és a Dunán viszik a szállítmányt Konstancába, majd a fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőjében rakják újra uszályra, és a Donon juttatják el az épülő rosztovi erőműig – ismerteti a közlemény.
Orosz piac
A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. jelenleg javarészt az orosz piacra termel. Jövőre a rosztovi atomerőmű 4-es blokkja számára szállít 9 hasonló szivattyút, ezekből kettő már idén elkészül. A vállalatnak szerződése van 8 hasonlóan nagy szivattyú gyártására a kalinyingrádi megyében épülő balti atomerőmű számára is. Számottevő tételt jelentenek a cég megrendelései között a Leningrád–2-es atomerőmű 1-es blokkja számára készítendő átrakó berendezés részegységek, valamint a szlovákiai mohi és a csehországi dukovanyi atomerőmű átrakó berendezéseinek rekonstrukciója.
A cég további jelentős megrendelésekre számít egyebek közt ukrajnai atomerőművek részéről, illetve indult a rosztovi és novovoronyezsi atomerőművi átrakó berendezések szállítására kiírt tenderen is.
Dinamikus pálya
A magyar Ganz Holding Zrt. és az orosz Atomenergomas 2008-ban alapított vegyes vállalataként a cég az elmúlt fél évben az oroszországi megrendeléseinek köszönhetően meghétszerezte rendelésállományát, amely jelenleg 49,5 millió dollár. Ennek megfelelően tavalyhoz képest megháromszorozza az éves árbevételét, amely 2012-ben eléri a 4,5 milliárd forintot.
Az orosz tulajdonos belépésével megnyílt a Ganz számára a zárt orosz atomenergetikai piac. Jelenleg Oroszországban 9, külföldön pedig 19 reaktort épít a Roszatom, ami lehetőség a Ganznak is.
A paksi atomerőmű tervezett bővítésével az elődvállalathoz, a Ganz-Mávaghoz hasonlóan számos terméket, szivattyúkat, illetve atomerőművi átrakó berendezést gyárthat a cég a majdani paksi erőművi blokkok számára is – írja közleményében a Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft.