A Vidékfejlesztési együttműködések székelyföldi civil szervezetekkel elnevezésű fórumra többek között Csíkszeredából, Sepsiszentgyörgyről, Gyergyószentmiklósról és Székelyudvarhelyről érkeztek a résztvevők. A gazda- és civil szervezetek képviselői előtt Budai Gyula, a VM államtitkára az eszmecsere legfontosabb céljának a gyakorlati együttműködés kiszélesítésének ösztönzését nevezte. Utalt továbbá arra is, hogy a Nemzeti Vidékstratégia különösen fontos eleme a határon átnyúló stratégiai együttműködés erősítése.
Az államtitkár – mint mondta – a közös tevékenység súlyponti elemeinek a gazdaságfejlesztést, a környezetügyet és a szakmai kapcsolattartást tartja. Kiemelte továbbá, hogy a vidékfejlesztési területen nagyon fontos a kárpát-medencei gazdasági térség kialakítása, valamint a nemzetstratégiai programok megvalósítása. A környezetügyi együttműködés keretében közös környezet- és természetvédelmi programok végrehajtása szükséges – mondta Budai Gyula, példaként említve a Duna és Tisza vízgyűjtő területei kapcsán az együttműködés kialakítását.
Tóth Katalin, a VM parlamenti, társadalmi és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára hozzáfűzte: a szaktárca szeretné elérni, hogy az együttműködés a legalsó szintekig is elérjen és a mindennapok gyakorlatában is hasznosítható legyen. Ezt a felvetést a határon túli résztvevők is egyöntetűen támogatták. Kovács István állatorvos Sepsiszentgyörgyről úgy fogalmazott, igen jelentős az információhiány az erdélyi gazdák körében, amin anyaországi segítséggel lehetne változtatni és kell is. Mások a Székelyföldről származó termékek magyarországi jelenlétének növelését sürgették.
Budai Gyula az MTI kérdésére közölte: az általa vezetett államtitkárság a többi környező ország határon túli gazda- és civil szervezeteivel már tartott, vagy rövidesen tartani fog hasonló kerekasztal-beszélgetést. Célzott arra is, hogy az együttműködés finanszírozására megfelelő forrás is rendelkezésre áll.