A projekt teljes költsége 2,3 milliárd forint, amelyből 1,9 milliárd uniós támogatás. Az önerőhöz további támogatást kaptak és a fennmaradó 339 milliós összeget a zákányszéki lakosok, illetve a két önkormányzat teremtette elő – mondta el Császár Ágota projektmenedzser. Hozzátette: Zákányszéken csatornahálózatra, Mórahalmon szennyvíztisztítási kapacitásbővítésre volt szükség. A két településnek mintegy 14 ezer lakosa van.
A beruházás során Zákányszéken 10 ezer méter gravitációs szennyvízcsatorna épül, és csaknem 7 ezer méter bekötővezeték. Emellett 207 tisztítóakna, valamint egy pneumatikus átemelő, mely továbbítja a szennyvizet a tisztítótelep felé, illetve további 10 ezer méter szállító csatorna a két település között. Mórahalmon 1700 méter szennyvízcsatorna, és 2000 méter főgyűjtő rekonstrukcióját hajtják végre a kapacitásbővülés miatt. Itt épül egy végátemelő és maga a szennyvíztisztító telep, a hozzá vezető úttal. Jelenleg a közbeszerzési eljárás zajlik, a kivitelezés idén október-novemberben indul. A próbaüzem jövő nyáron kezdődik majd, a projekt pedig 2014 nyarán zárul.
Matuszka Antal (Fidesz), Zákányszék polgármestere elmondta: ezzel a település belterülete 100 százalékban csatornázott lesz. A 3000 lakos mintegy fele lakik a belterületen, 550 ingatlanban. Mórahalmon növekszik a lakosság, és az ipari parkba is folyamatosan érkeznek a cégek, így egyre nagyobb a tisztítandó szennyvíz, amire a jelenlegi telep nincs felkészülve – mondta el Nógrádi Zoltán (Fidesz), Mórahalom polgármestere. Így a két igény találkozott, Zákányszéken hálózat, Mórahalmon szennyvíztisztító épül. Ez kapcsolódik majd egy gyökérzónás tisztító rendszerhez és az így megtisztult víz a Nagyszéksós-tóba kerül, hogy tárolják és megtartsák a vizet a Homokháton – magyarázta a polgármester.