Az Ilva többi olaszországi üzemének dolgozói is csatlakoztak pénteken a tarantói fémipari szakszervezetek meghirdette munkabeszüntetéshez. A Fim, Fiom és Uilm szakszervezeti tömörülések határozatlan idejű sztrájkot indítottak a termelés azonnali újraindítását sürgetve. Tarantóban az érintett ötezer munkás tiltakozik a gyár előtt és a város utcáin.
A tarantói ügyészség az egyik legnagyobb európai acélgyárként ismert Ilva hat termelési részlegét – köztük a kohókat – záratta le. Az olasz sajtóban közölt hatósági rendelkezés szerint az Ilva „a legalapvetőbb biztonsági előírásokat megszegve jelentős mennyiségű szennyező anyagot juttatott a környezetbe súlyos közegészségügyi veszélyt okozva\". Az ügyészség megbízására készült szakértői vizsgálat azt állítja, hogy az Ilva „katasztrofális méretű\" környezetszennyezése Taranto kerületeiben ugrásszerűen megemelte a rákos megbetegedések arányát és 174 ember halálát okozta.
Az Ilva nyolc vezetőjét házi őrizetbe vették, közöttük Emilio Riva volt tulajdonost. „Az igazi környezeti katasztrófa a gyár üzemen kívül helyezése. Hat részleg leállítása megbénítja az egész gyárat\" – jelentette ki Rocco Palombella, az Uilm főtitkára, aki negyven évig dolgozott az Ilvánál.
Az 1960-ban megnyitott tarantói acélgyár ellen a nyolcvanas években indult az első környezetvédelmi vizsgálat. A gyár akkori vezetőjét 1982-ben 15 nap börtönre ítélték – emlékeztetett az olasz sajtó. Az Ilva a nyolcvanas évekbeli fénykorában több mint 21 ezer dolgozót foglalkoztatott. Jelenleg 11 571-en dolgoznak a gyárban.

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság