Londoni elemzők őszre várják az IMF/EU-megállapodást

A számos továbbra is nyitott kérdés ellenére változatlanul az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a magyar kormány az év vége felé megállapodik az új finanszírozási programról.

KG
2012. 07. 19. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlegének szakértői a héten kezdődött egyeztetések alkalmából befektetőknek összeállított prognózisukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a magyar kormány „éppen annyi rugalmasságot” fog tanúsítani, amennyi elégséges lesz az új megállapodáshoz.

A GS elemzői közölték: változatlanul úgy gondolják, hogy IMF/EU-program nélkül a kormány nem tudná megújítani jelentős devizaadósságát – „ha nem idén, akkor 2013-ban és utána” –, és a 2014-es választások előtt nyilván nem akar megkockáztatni egy fizetésimérleg-válságot.

Közös érdekek

A társaság londoni elemzői azt is feltételezik, hogy a nemzetközi hitelező szervezetek is elegendő rugalmasságot tanúsítanak majd a tárgyalások során, „főleg az EU, amely nem akar újabb válságot” egy uniós tagállamban. A GS elemzése szerint mindkét fél „igencsak tudatában van” ezeknek a tényezőknek, és „közös érdekeik végül hozzájárulnak a konszenzus kiépítéséhez”. A ház várakozása szerint a kormány megpróbálja majd minimalizálni az új programhoz kapcsolódó feltételrendszert.

A szakértők úgy vélekednek, hogy ha Magyarország kizárólag a piaci finanszírozásra akarna támaszkodni, az növelné a teljes kamatköltséget, mivel az ország az olcsó IMF-finanszírozás helyett a drágább kötvénypiacot venné igénybe. A cég szerint a magyar gazdaságpolitika IMF/EU-felügyelete már 2013-ban jelentős megtakarításokat tenne lehetővé. A londoni elemzők úgy számolnak, hogy ha az új program révén a rövid és a hosszú lejárati idők esetében egyaránt 100 bázispontos hozamesés következik be, az önmagában 50 milliárd forint kamatmegtakarítást tenne lehetővé.

Kamatcsökkentés is jöhet

A cég szakértői mindent egybevetve október végét vagy novembert nevezték az IMF/EU-megállapodás valószínű időpontjának. A Goldman Sachs szerint ugyanakkor megvan a kockázata az ennél későbbi megállapodásnak, különösen abban az esetben, ha Magyarországnak időközben sikerülne devizakötvényt kibocsátania. A ház elemzői szerint ez „kis valószínűségű, de nem lehetetlen forgatókönyv”. A GS elemzői azt jósolják, hogy megállapodás esetén az MNB idén 0,50 százalékponttal, jövőre – fokozatosan – további 1,00 százalékponttal csökkentheti jelenleg 7,00 százalékos alapkamatát.

Más nagy londoni házak hasonló forgatókönyveket vázoltak fel a tárgyalások várható menetére és a valószínű jegybanki kamatpályára. A JP Morgan londoni elemzőinek jelenlegi előrejelzése az, hogy szeptemberre vagy októberre jön létre a megállapodás; a ház egy „szabvány-feltételrendszerű”, 10–15 milliárd eurós készenléti csomagot valószínűsít. A cég fenntartotta azt az alapeseti előrejelzését, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2013 első negyedévének végéig összesen 1,00 százalékponttal csökkenti jelenleg 7,00 százalékos alapkamatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.