A kamattámogatott kölcsönök egyébként már korábban is elérhetők voltak, ennek ellenére egyetlen szerződést sem kötöttek a pénzintézetek az ügyfelekkel. Ennek nagyrészt az volt az oka, hogy a korábban érvényes rendelet csak a jelenlegi piaci árnál olcsóbb hitelek esetében tette lehetővé a kamattámogatás igénylését. Vagyis nem voltak olyan kölcsönök, amelyekhez hozzá lehetett volna kapcsolni a kedvezményt.
Az új rendelet már megemelte a támogatásra jogosult hitelek kamatplafonját, és az állampapírhozamok 130 százalékát három százalékkal meghaladó szinten húznák meg a korábban érvényes 100 százalék helyett. Ez a jelenlegi hozamok mellett körülbelül 12 százalékos maximumot jelent – írja a Magyar Nemzet.
Az öt évig tartó támogatás jelentősen csökkenti az adósok törlesztőrészleteit. Az első évben akár az állampapírhozamok 70 százalékának megfelelő kamatot, jelen körülmények között akár öt százalékot is átvállalhat az állam az adóstól. Ez olyan, mintha az ügyfél 6-7 százalékos kamatra kapna forinthitelt a piacon található 12-13 százalékos ráta helyett.
Persze a kamattámogatás mértéke évről évre csökken, az ötödik esztendő után pedig meg is szűnik, ám az adósok így is jelentős összegeket takaríthatnak meg. A támogatás mértékét egyébként nehéz számszerűsíteni, mert az esetenként változhat – tér ki rá a lap.
Gergely Péter, a BankRáció.hu oldal elemzője a Magyar Nemzetnek elmondta: sok ügyfél vár a kamattámogatott hitelekre, mert az első években ezek várhatóan jóval olcsóbbak lesznek a piaci áron nyújtott kölcsönöknél. Ráadásul ezek a termékek nagyon jó kiegészítői lehetnek az új szociálpolitikai támogatásnak.