A konzultációs kérelmet, a vita formális rendezési folyamatának első lépéseként, Kína május 25-én adta át a WTO vitarendezési testületének. Ha a felek hatvan napon belül nem jutnak megállapodásra, a panaszos – ez esetben Kína – kezdeményezheti egy WTO-bizottság létrehozását meghallgatás és az ügyek elbírálása végett. A konzultációkra július 18–19-én kerül sor.
A 22 termékkategória között van például acéláru, napelemek és papír. A tárgyalt tételek értékének összege megközelíti a 7,5 fél milliárd dollárt. A kínai kereskedelmi minisztérium jogi főosztályának vezetője, Li Cseng-kang úgy nyilatkozott, hogy az ügyek az Egyesült Államok tartós szabályszegéseiről szólnak.
Mint mondta, az Egyesült Államok ellen 116 panasz van jelenleg a WTO-nál, köztük olyan országoktól, mint Japán, Dél-Korea és India. A panaszok közül hatvan kereskedelmi jogorvoslati intézkedésekkel kapcsolatos. Az Egyesült Államok közben a múlt héten konzultációt kezdeményezett a WTO-nál az amerikai autók importjára kivetett kínai dömping- és szubvencióellenes vámok miatt. Erről Li azt mondta, hogy ez a kereskedelmi viták rendezésének elfogadott módja.
Kína tavaly decemberben jelentette be, hogy dömping- és szubvencióellenes vámot vet ki a 2,5 literes vagy annál nagyobb lökettérfogatú motorral szerelt amerikai szedánokra és SUV-okra (városi terepjáró), mert Peking szerint az autógyárak dömpingárakat alkalmaztak.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU