A görög kormány egyebek között a bérek csökkentésével kívánja mérsékelni a jelentősre duzzadt államháztartási hiányt. A görög pénzügyminisztérium közleménye szerint „felkérték a Larco elnök-vezérigazgatóját, Anasztasziosz Barakoszt, hogy mondjon le a kormányhatározat be nem tartása miatt”.
A kormány még tavaly arról intézkedett, hogy valamennyi állami vállalatnál 35 százalékos bércsökkentést kell végrehajtani két év alatt, ebből az első évben 25 százalékosat. Barakosz levélben értesítette a minisztériumot arról, hogy megtagadja az intézkedés végrehajtását.
Görög recesszió
Ismét csúcsra emelkedett a munkanélküliség Görögországban: májusban 23,1 százalékra nőtt az áprilisi 22,6, illetve az egy évvel korábbi 16,8 százalékról – derül ki a statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adataiból.
A görög gazdaság ötödik éve van recesszióban. Hivatalos várakozások szerint idén 5 százalék körüli mértékben csökken a bruttó hazai össztermék (GDP). A Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő szerint a görög gazdasági környezet folytatódó romlása miatt a kormánynak valószínűleg további külső finanszírozásra lesz szüksége még idén.
A görög milliomosok az euróválságtól való félelmükben már több milliárd eurót külföldre menekítettek. Sajtóértesülések szerint Theodorosz Pantalakisz egykori bankmenedzser magánvagyonából közel 8 millió eurót helyezett át Angliába.
Augusztus elején az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap szakértői folytattak tárgyalásokat Athénban a Görögország előtt álló főbb reformokról, mint például a privatizáció újraindításáról, az adószedés javításáról, egyes piacok és szakmák céhes rendszerének liberalizálásáról. A hármas küldöttség azzal a meggyőződéssel távozott, hogy „a görög kormányzat elkötelezetten és eltökélten tevékenykedik a következő hónapban”; az ígéretek szerint szeptemberben visszatérnek a görög fővárosba, hogy folytassák a tárgyalásokat.