Tudunk jó minőségű gyümölcsöt termelni

Sikertörténetnek nevezte a dél-bihari növénytermesztési mintaprogramot Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár.

tt
2012. 08. 23. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az öt bihari településen – Berekböszörmény, Körösszakál, Körösszegapáti, Magyarhomorog és Mezősas – 69 családnak megélhetést biztosító, a hagyományos szántóföldi zöldségtermesztési kultúrát felélesztő programban részt vevők munkabérét és járulékait az NGM biztosítja – ismertette Czomba Sándor.

Élni akarnak a vidékiek

Az államtitkár szerint a két hazai mintaprogram – a dél-bihari növénytermesztési és a tavasszal kezdődött tarpai gyümölcstermesztési projekt – jó példa a szociális gazdálkodás megvalósulására, amelynek végső célja olyan szociális szövetkezetek létrehozása, amelyek néhány év múlva önállóan, támogatás nélkül tudnak majd gazdálkodni.

Tóth Attila (Fidesz), a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés alelnöke, a dél-bihari mintaprogram ötletgazdája kiemelte: a programban hasznosítják a korábban parlagon maradt önkormányzati földeket. A vidéken élők pedig e programban is bizonyították, hogy élni akarnak, és jó minőségű kertészeti termékeket tudnak termelni. A mintaprogram egyfajta tanulási folyamat is. Jövőre már szövetkezeti formában folyhat a termelés, amely két-három év múlva akár profitot is hozhat – tette hozzá. Vitányi István, a térség fideszes országgyűlési képviselője a program kapcsán a munkahelyteremtést és a vidéki életforma megszerettetését emelte ki.

Magyar üzletlánc segít

A júniustól év végéig tartó programban 69 család öt településen, összesen húsz hektáron termel burgonyát, hagymát, paprikát, paradicsomot, tököt, káposztát és szárazbabot – ismertette a részleteket Nagy Ernő (független) polgármester az MTI-nek. A megtermelt terményeket az öt település önkormányzati intézményeinek konyháin használják fel, a többletet pedig az egyik hazai kiskereskedelmi lánc értékesíti – fűzte hozzá.

Az első szállítmányt, mintegy ötven mázsa burgonyát csütörtökön rakták teherautóra Berekböszörmény központjában.
Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője a helyszínen elmondta: a tarpai projekt keretében az élelmiszer-kereskedelmi lánc eddig 25,5 tonna meggy, 20 tonna szilva és 14 ezer darab kukorica értékesítéséhez járult hozzá, csütörtöktől pedig megkezdte a dél-bihari projekt keretében termelt árucikkek értékesítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.