Németország jól jár az euróval

Az európai gazdasági integráció és az euró valamennyi résztvevőnek előnyös, de a legtöbb hasznot Németországnak hajtja – véli a német pénzügyminiszter.

KG
2012. 09. 21. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wolfgang Schäuble hangsúlyozta: a mindenkori német kormányt már az alaptörvény preambuluma is arra kötelezi, hogy tűzön-vízen át kitartson az európai egység eszméje mellett, és Németország a legnagyobb haszonélvezője is az integrációnak. A berlini vezetés ezért mindenben támogatja a válsággal küzdő euróövezeti államokat, és úgy látja, hogy a válság kezelése sikeres. A friss makrogazdasági adatok mind azt jelzik, hogy ütemesen halad az államháztartási konszolidáció és javul a gazdasági versenyképesség Írországban, Portugáliában, Spanyolországban és Olaszországban is.

Ugyanakkor a pénzpiaci bizalom még nem állt helyre, ezért nem szabad találgatásokba bocsátkozni arról, hogy a Görögországnak hitelező trojka – az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap – milyen eredményre jut a görögországi hitelprogram végrehajtásáról szóló vizsgálat végére.

Elképzelhetetlen áldozatok

A „spekulációk senkinek sem használnak és sokaknak ártanak” – mondta Schäuble egy pénteki német lapjelentésre reagálva, amely szerint a trojka arra a megállapításra juthat az októberre várt jelentésben, hogy újabb adósságelengedés nélkül kezelhetetlen a görög válság. Hozzátette: Németország a legnagyobb tisztelettel viszonyul Görögországhoz, mert a dél-európai ország lakossága „németek számára elképzelhetetlen” súlyú áldozatokat vállalt a stabilitás helyreállításáért.

A német pénzügyminiszter külföldi újságíróknak tartott tájékoztatóján hangsúlyozta: arról sem szabad spekulálni, hogy Spanyolország a bankmentő csomag után újabb támogatásra szorulhat, már csak azért sem, mert minden ilyen találgatás alaptalan. Spanyolországnak „nem több pénz kell, hanem több piaci bizalom”, hiszen a bankrendszer stabilizálására biztosított 100 milliárd eurós keret bőven elég, Madrid várhatóan nem is hívja le az egészet, az államháztartási kiigazítás pedig sikeres, és a gazdasági visszaesés csupán „kiigazítási válság”, a költségvetési megszorítások velejárója.

Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy az EKB új kötvényvásárlási programja inflációt gerjeszthet, hangsúlyozta: „nyoma sincs elszabaduló inflációnak” az euróövezetben. Az EKB nem is engedheti meg magának, hogy lépéseivel inflációs hatást váltson ki, mert a feladata éppen az árstabilitás biztosítása. Az pedig tévedés, hogy az EKB korlátlan mértékben hajlandó felvásárolni euróövezeti válságországok államkötvényeit, a frankfurti intézmény csupán a várható piaci reakciókat mérlegelve úgy döntött, hogy nem közli a kötvényvásárlásra szánt összeget, a program végrehajtása közben pedig természetesen ügyel az árstabilitás fenntartására – mondta Wolfgang Schäuble.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.