A közlemény szerint a termelők 2006-ban elestek az elkülönített cukortámogatástól, a hazai jogszabályok ugyanis nem tették lehetővé az uniós forráshoz való hozzájutást. A cukorrépa-termelők az Európai Unió Bíróságához fordultak. A testület 2009-ben az eredeti tagállami szabályozást az európai uniós szabályozással ellentétesnek ítélte meg – emlékeztet a minisztérium.
Ez év októberétől a kormány kifizeti az érintett gazdálkodóknak a 240 millió forintos támogatást, amelyhez a jogszabályi környezet megteremtését az EU Bírósága döntését követően sem biztosította az előző kormány. Több mint 300 gazda kaphatja meg az évek óta elmaradt támogatását – hangsúlyozza közleményében a szaktárca.
A VM arra is emlékeztet, hogy Magyarországon a rendszerváltozás idején még 12 cukorgyár működött. A privatizáció során az üzemek külföldi tulajdonba kerültek, majd az EU 2006-os reformjával visszaszorította a gyárak termelését. Mára mindössze egy, külföldi tulajdonban lévő cég működik Kaposváron, ahol a hazai cukorszükségletnek csupán harmadát állítják elő.
A közlemény szerint a szocialista kormányok idején az uniós csatlakozáskor kiharcolt 402 ezer tonnás magyar cukorkvóta 75 százalékát visszaadta az ország Brüsszelnek. Az évi cukorfogyasztás 300 ezer tonna körüli, így az ország importra szorul.