Akár fél méterrel is csökkenhet az árvízszint

Közel fél méterrel alacsonyabb szinten tetőzhetnek a nagy árvizek a közel 19 milliárd forintból megépült Hanyi–Tiszasülyi vésztározónak köszönhetően.

TK
2012. 10. 08. 6:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy Réka emlékeztetett: a szakemberek az ezredfordulón levonult árhullámok tapasztalatai alapján dolgozták ki a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése Programot. Ennek egyik elemeként az első ütemben 6 árvízszintcsökkentő tározót terveztek a folyó magyarországi szakasza mentén.

Ezek közül 2008-ban adták át a Cigándi, 2009-ben pedig a Tiszaroffi tározót. Utóbbi megnyitására a rendkívüli árvízhelyzet miatt már a következő év nyarán sor került. A fél tucat tervezett létesítmény legnagyobbjaként csütörtökön felavatott Hanyi–Tiszasülyi mellett idén befejeződik a Nagykunsági tározó kivitelezése is, míg a Szamos–Kraszna-közi és a Beregi tározók építése hamarosan elkezdődik.

A 85 százalékban uniós forrásból finanszírozott beruházás csaknem 19 milliárd forintból, 43 hónap alatt valósult meg. A tározó területe a Velencei-tó duplája – 55,7 négyzetkilométer –, amely teljes feltöltése esetén 247 millió köbméter víz befogadására alkalmas.

Árapasztó hatása a 2000. évihez hasonló mértékű áradás esetén a szolnoki vízmércén mérve 40-50 centiméter lenne és még Szegednél is elérné a 15-20 centimétert. A létesítményt körülvevő gát hossza 31 kilométer, amelyből 25 kilométer újonnan épült, illetve áthelyezett töltés.

Ritka műszaki megoldás

A legnagyobb műtárgy a négy, egyenként 8 méteres nyílású töltő-leeresztő zsilip a tiszasülyi szivattyútelep közelében. Ritka műszaki megoldásként e műtárgy és a tározó tér alatt vezették át a Jászsági öntöző főcsatornát és a Sajfoki belvízfőcsatornát is. A beruházás részeként elkészült továbbá 10 kiszsilipes műtárgy, 4 szivattyúállás és 2 vízkivételi zsilip – közölte Nagy Réka.

Jelezte: a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság üzemeltetésébe került létesítmény az árvízi biztonság növelése mellett az alternatív tájgazdálkodás feltételeit is megteremti az érintett településeken – Tiszasülyön, Jászkiséren és Pélyen –, illetve azok térségében.

Szólt arról is, hogy a múlt heti ünnepélyes átadáson a Kötivízíg kezdeményezésére felavatták a létesítmény legnagyobb műtárgyának, a töltő-ürítő zsilipnek nevet adó Barócs János emléktábláját. Barócs János vízmérnök a Jászkiséri Vízitársulat vezetőjeként 1853-tól 41 éven át irányította ennek a területnek az ár- és belvízvédelmi munkálatait. Az ő idejében épült meg 1862-ben az új létesítmény közelében az első Sajfoki zsilip és 1878-ban a történelmi Magyarország első belvízvédelmi szivattyútelepe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.