A hatóság élelmiszer és vegyipari akkreditált laboratóriuma nemrégiben megvizsgálta a téli viseletre szánt harisnyanadrágokat és a 100 százalék pamut jelölésű férfizoknikat. Megnézték, hogy a termékek mennyiben felelnek meg a biztonságossági követelményeknek, milyenek a használati tulajdonságai, s mennyiben felel meg a nyersanyag-összetétel jelölése a valóságnak.
A vizsgálatról készült összefoglaló jelentés szerint a mintavétel során azt tapasztalták, hogy míg zoknikból széles választék található a valóban pamutból készült termékekből, addig aki tiszta pamutból készült harisnyanadrágot akar vásárolni, nincs könnyű helyzetben.
A termékek nyersanyag-összetételének vizsgálata során az összes termékminta 56 százaléknál állapították meg a megtévesztő jelölést, ami a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmába ütközik. A 15 zoknimintából 7-nél volt eltérés a címkén jelöltektől, a 10 harisnyanadrág-mintából ugyancsak 7 jelölése nem felelt meg a tájékoztatóban leírtaknak.
Származási hely alapján is vizsgálódtak
A megtévesztő jelölésű termékeket származási helyük alapján is vizsgálták: a vizsgált 7 távol-keleti minta megadott nyersanyag-összetétele egyik esetben sem felelt meg a valóságnak, míg a 9 Magyarországon gyártott termék közül 4 jelölése volt hibás. A 4 ismeretlen helyről származó termékből 3 más nyersanyag-összetételt tartalmazott.
A laboratóriumi vizsgálat rámutatott arra, hogy a termékek ára és a megtévesztő jelölés között nem volt szoros összefüggés, a legolcsóbb zoknik között is számos megfelelt a címkén szereplő 100 százalék pamut jelölésnek, míg az egyik neves divatcég drága termékének szálösszetétele nem egyezett a címkén jelölttel.
A 15-féle zokni és 10-féle harisnyanadrág biztonsági vizsgálatánál megállapították, hogy valamennyi termék megfelelt az azoszínezékek (olyan textília és bőr festésére alkalmas festékek, amelyek egy vagy több azocsoportot tartalmaznak, és amelyekből aromás aminok szabadulhatnak fel) felhasználására vonatkozó előírásnak.