Az MGYOSZ szlovén, horvát és osztrák partnerek bevonásával az Európai Unió támogatásában „Közép-kelet-európai szociális partnerek a befogadó munkaerőpiacért” címmel valósította meg tavaly decemberben indított projektjét, amelynek zárókonferenciáját tartották szerdán Budapesten. A tanácskozáson az ILO budapesti irodájának vezetője kiemelte, hogy felmérésük szerint 400 millió új munkahelyre lenne szükség ahhoz, hogy a következő évtizedben ne csökkenjen a foglalkoztatás.
Európában 12 millió munkahely hiányzik
Galgóczi Béla, az Európai Szakszervezetek Szövetsége Kutatóintézetének (ETUI) főtanácsadója az európai munkaerőpiac jellemzői között kiemelte a munkanélküliek számának rekordszintre emelkedését, illetve az országonként megmutatkozó eltérő körülményeket. Felmérésük kimutatta, hogy Európában 12 millió munkahely hiányzik a stabil munkaerőpiachoz. Szerinte Európában azért nem tud javulni a munkaerő-piaci helyzet szemben az Egyesült Államokkal, mert a válságot a megszorításokra építve félrekezelik.
Galgóczi Béla a hátrányos helyzetben lévőket befogadó munkaerőpiac megteremtéséhez fontosnak tartotta az európai szociális partnerek 2010-ben kötött keretmegállapodásának megvalósulását, amelynek alapján a tagországi javaslatokat 2013 márciusáig kell kialakítani.
A minőség is fontos szempont
A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy foglalkoztatás megőrzése és bővítése mellett fontos szempont a munkahelyek minősége, a hosszú távú biztonságos foglalkoztatás. Magyarország esetében óriási kihívásnak tartotta a foglalkoztatási szint érzékelhető mértékű emelését, a fiatalok, az idősek, az alacsony képzettségűek foglalkoztatását. Megjegyezte: az új munka törvénykönyve nem a szociális párbeszéd és a minőségi munkahelyek irányába hat.
Az osztrák foglalkoztatási szolgálatot képviselő Arian Faal az intézmény tevékenységét bemutatva hangsúlyozta: a kormány az ország költségvetésében biztosítja a működéshez szükséges feltételeket. A munkahelyet keresőknek információval, tanácsadással, munkahelyi támogatással segítenek problémájuk megoldásában.
Butora Károly, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat közigazgatási tanácsadója, támogatási szakreferens elmondta, hogy Magyarországon bár a válság előtti foglalkoztatási szintet nem sikerült még elérni, fokozatosan javul a foglalkoztatási helyzet az előző évhez képest. Munkájukat bemutatva kiemelte: az álláshoz jutást szolgáltatással és támogatással egyaránt segítik. Támogatást egyaránt kaphatnak álláskeresők és foglalkoztatók, meghatározott feltételek esetén.
Új munkahelyek Magyarországon
A 15–74 év közötti foglalkoztatottak létszáma közel 71 ezer fővel emelkedett az egy évvel ezelőtti 3 millió 864 ezerről, 3 millió 935 ezer főre. A kormányzat munkaerő-piaci intézkedései a kedvezőtlen külpiaci környezet negatív hatásai ellenére is alkalmasak a pozitív trendek fenntartására és a foglalkoztatási ráta további emelésére – írja szerdai közleményében a nemzetgazdasági tárca.
A kormányzati politikákban meghatározó szerepet játszó foglalkoztatottsági adatok továbbra is kedvező folyamatokat tükröznek a KSH szerda reggeli gyorstájékoztatója szerint. A 2012. augusztus–októberi időszakban folytatódott a foglalkoztatottak számának 27 hónapja tartó emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.
Az Európai Unió egészét tekintve stagnál a foglalkoztatás és nő a munkanélküliség, míg hazánkban az elmúlt két évben nagyságrendileg 120 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak létszáma, és stagnál a munkanélküliség. Az Európai Bizottság 2012. novemberi előrejelzése szerint egyébként Magyarország a 7. legjobban teljesítő tagállam a foglalkoztatás bővülését illetően, miközben azon 15 ország között van, ahol növekszik a foglalkoztatottság 2012-ben – mondta Czomba Sándor a múlt héten.