A megjelent vállalkozások vezetői előtt tartott előadásában Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, hogy az Európai Unióban a gazdasági válságot követő időszakban gyakorlatilag stagnál a foglalkoztatás és nő a munkanélküliség, eközben Magyarországon a KSH adatai szerint az elmúlt két évben nagyságrendileg 120 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak létszáma, és nagyjából stagnál a munkanélküliség.
Czomba: Árnyaltabb a kép, ha az adatok mögé nézünk
Az adatok mögött azonban árnyaltabb a kép, a tavalyi aszályos év ellenére például 12 ezerrel sikerült növelni a foglalkoztatottak létszámát a mezőgazdaságban, ugyanakkor az építőiparban az elmúlt három és fél évben 30 ezer álláshely szűnt meg, amely egy katasztrofális adat – értékelt Czomba Sándor.
Az Európai Bizottság 2012. novemberi előrejelzése szerint Magyarország a 7. legjobban teljesítő tagállam a foglalkoztatás bővülését illetően, miközben azon 15 ország között van, ahol növekszik a foglalkoztatottság 2012-ben. A visegrádi országok közül arányaiban Magyarországon létesül a legtöbb új munkahely. Az új magyar munkahelyek bővülésének üteme 2012-ben több mint háromszorosa a lengyel és a szlovák bővülésnek, miközben a cseheknél csökken a foglalkoztatottság.
Az államtitkár szerint a nehézségeket növeli a keleti és nyugati megyék közötti különbség, amelyet a legjobban a térségek munkanélküliségi rátája jelez. A kormány fő célja a versenyszféra támogatása: a közmunka és kisegítő munka a segély helyett lehet alternatíva, a versenyszféránál azonban nincs helyettesítő megoldás – szögezte le az államtitkár.
Legitimmé válnak a kormány intézkedései
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke előadásában a kormány és a multinacionális vállalatok között létrejött stratégiai megállapodások kapcsán elmondta, hogy a termelő cégeknek egyre inkább elfogadhatóak a kormány által a közelmúltban végrehajtott intézkedések – például az egykulcsos adó és a szakképzés átrendezése – , mivel ezekkel elsősorban a termelést támogatják.
A tapasztalatok szerint a szolgáltatói, a biztosítói vagy a pénzügyi szféra területén lévő cégeknek azonban kevésbé tetszik ez a politika, illetve az, hogy a kormányzat erősen próbálja a jövedelmi kontrollokat beállítani – fogalmazott Parragh László, aki szerint ez a kör ezért a kormányváltásban érdekelt.
Több mint 11 ezer adóbevallást használtak fel
A gazdasági fórumon bemutatták a száz legnagyobb megyei székhelyű társas vállalkozás teljesítményét ismertető TOP 100 című kiadványt, amelyet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal regionális adó főigazgatósága, a megyei agrárkamara és az Inform Média Lapkiadó Kft. közösen készített el. Az elemzés 11 811 hibátlan társasági adóbevallás alapján készült el.
A listát – 2010-hez hasonlóan – a francia érdekeltségű Michelin Hungária Abroncsgyártó Kft. vezeti; a cég tavaly 172,5 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, ez a teljesítmény 27 százalékkal nagyobb az előző évihez képest. A vállalkozás az első helyen végzett a mérlegfőösszeg tekintetében is, ami 2011-ben 112,3 milliárd forint volt.
Hétszeres növekedés egy év alatt
A második legnagyobb értékesítő a Taurus Carbonpack Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. lett 71,7 milliárdos árbevétellel, a harmadik pedig a tavalyelőtt még csak 57. helyen álló, vegyi áruk nagykereskedelmével foglalkozó NZRT-Trade Kereskedelmi Kft., amely – egy év alatt hétszeres növekedést elérve – 28,2 milliárd forint nettó árbevételt realizált.
A száz legjelentősebb vállalkozás nettó árbevétele összesen 845,4 milliárd forint volt, ami a megye nettó árbevételének több mint fele. Árbevételük nagyságrendje az átlagnál nagyobb mértékben, 24 százalékkal növekedett 2011-ben. A listán 2010-hez képest tizenhét új vállalkozás kapott helyet.
A legnagyobbak
A foglalkoztatottak tekintetében a TOP 100 cégei a megyei foglalkoztatottak több mint egynegyedének, 20 988 embernek adtak munkalehetőséget. A három legnagyobb foglalkoztató tavaly a Start Rehabilitációs Foglalkoztató és Intézményei Közhasznú Nonprofit Kft. (2358), a Michelin Hungária (1672) és a Lego Manufacturing Kft. (1160) volt.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében működő vállalkozások együttesen 1532,8 milliárd forint nettó adóbevételt realizáltak 2011-ben, 15,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Az együttes adózás előtti eredmény 58,1 milliárd forint volt tavaly, ami 25 százalékos növekedés a tavalyelőttihez képest.