Stratégiai megállapodást kötött a kormány és a Magyar Suzuki Zrt., amelyet Magyarország egyik büszkeségének nevezett a szerdai budapesti aláírási ünnepségen a miniszterelnök. Orbán Viktor egyúttal bejelentette, hogy a kormány döntése szerint megépítik a Suzuki-gyárnak otthont adó Esztergom és az M1-es autópálya közötti csatlakozást biztosító útszakaszt.
Stratégiai megállapodások
Az első stratégiai partnerségi megállapodást a Coca-Colával kötötte a kormány, a másodikat a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.-vel, a harmadikat a székesfehérvári Alcoa-Köfém Kft.-vel, a legutóbbit pedig november 9-én a kecskeméti Mercedes-gyár tulajdonosával, a Daimler AG-vel.
A kormányfő elmondta, a Magyar Suzuki Zrt. vezetőivel folytatott tárgyaláson szóba került az is, hogy növelik a Suzuki magyar beszállítóinak arányát, és – az autógyár javaslatára – a tervezetthez képest nagyobb lesz a Komárom és Révkomárom közötti új Duna-híd kapacitása.
Magyarország egyik büszkesége a Suzuki
A miniszterelnök hangsúlyozta, a Suzuki-gyár az elmúlt években Magyarország egyik büszkeségévé vált, emellett kitüntetett szerepe van a rendszerváltás utáni történelemben, hiszen segített abban, hogy a magyar gazdaságot a KGST után „bizalmi alapon be tudjuk integrálni, hozzá tudjuk építeni a nyugat-európai és a világgazdaság új rendjéhez”. Ezért „a Suzuki-gyár előtt könnyebben nyílik meg minden ajtó” – tette hozzá, megjegyezve, hogy mindezt jól kifejezi a Suzuki szlogenje is, „A mi autónk”.
Tájékoztatott továbbá arról, hogy a közelmúltban Japánban folytatott magyar kormányzati megbeszélések eredményeként újabb japán befektetők érkezhetnek Magyarországra a következő egy-két évben.
A miniszterelnök megismételte azt az álláspontját, amely szerint a jövőben azok az országok lesznek sikeresek, amelyek a legtöbb előnyös megállapodást tudják tető alá hozni globális cégekkel. Magyarország ezért köt stratégiai megállapodást olyan nagyvállalatokkal, amelyek a magyar nemzetgazdaság és a magyar emberek érdekét is jól tudják szolgálni – mondta.
Hisashi Takeuchi, a társaság vezérigazgatója az ünnepségen kijelentette, a Suzuki szeretne hozzájárulni a magyar gazdaság növekedéséhez. Rámutatott arra, hogy Magyarországon jelenleg több mint 400 ezer Suzuki fut az utakon, és egy 200 millió eurós beruházás keretében már megkezdték egy új modell tervezését is.
Orbán: Az autóiparban vannak a növekedés lehetőségei
Magyarország gazdasági növekedési lehetőségei a még világszerte húzóágazatnak számító autóiparban vannak – mondta korábban Orbán. Több autógyár komoly beruházással hívta fel magára a figyelmet idén: elkészült a Mercedes-Benz kecskeméti gyára, tavaly szeptemberben pedig az Opel jelentett be egy nagyobb beruházást Szentgotthárdon. „Magyarország újabb lépést tett abba az irányba, hogy Közép-Európa egyik autóipari központja legyen” – fogalmazott korábban Orbán Szentgotthárdon, ahol az Opel igazgatótanácsának alelnökével avatott fel egy 500 millió eurós beruházással felépült flexibilis motorgyárat.
A tervek szerint ez év végén indul az Audi győri logisztikai parkjának építése. Az Audi győri üzemét is bővíti. Júliusban tették le az új üzem alapkövét. Az új gyáregység egyébként jelentős kapacitásbővítést hordoz magában: évente akár 125 ezer gépjármű is készülhet Győrben. A győri Audi-gyár bokrétaünnepségén Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter úgy fogalmazott: az Audi-bővítéssel eldőlt, hogy Magyarország, Győr és a magyar autógyártás a jövőhöz tartozik.