Az Országházban tartott aláírási ünnepségen Orbán Viktor arról beszélt, nagyon fontos, hogy vannak olyan multinacionális vállalatok, amelyek nem viszik ki az országból a nyereségüket, hanem Magyarországon forgatják vissza.
A kormányfő szerint a világban uralkodó „multiellenes hangulatban” hangsúlyozni kell, hogy „nem lehet mindenkit egy kalap alá venni”, vannak ugyanis ellenpéldák. Ilyen a több ezer embernek munkát adó Alcoa is, amely a magyarok munkája és az amerikai tőke együttműködése révén létrejött nyeresége tekintélyes részét visszaforgatta Magyarországba, fejlesztve ezzel a magyar gazdaságot – mondta. Hozzátette: ezért minden magyarnak érdeke, hogy az Alcoa mint amerikai befektetés magyar irányítással továbbra is sikeres legyen Magyarországon.
Nagy magyar siker
Beszédében a kormányfő nagy magyar sikernek nevezte, hogy a legmodernebb berendezésekhez alumínium alkatrészeket világszínvonalon gyártó Alcoát magyar emberek működtetik és vezetik.
„Magyarország az a hely, ahol nyereségesen lehet termelni, ahol lehet fejleszteni, és ahol a kormányzattal kialakított bizalmi kapcsolat stabilitást és kiszámíthatóságot ad a cég számára” – mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor rámutatott, hogy egy ekkora alumíniumipari cég képtelen lett volna egy rendszerváltáskori „kócerájprivatizáció” után talpon maradni, szétesett volna, azonban voltak és még mindig közöttünk vannak olyan vállalatvezetők, akik a rendszerváltás idején vállalati hűségből, becsületből, a dolgozók iránti felelősségből nem menedzsmentprivatizációban gondolkodtak, hanem a cég nemzetközi versenyképessé tételében.
Fontos láncszem a magyar gazdaságban
Forgó Béla, az Alcoa-Köfém Kft. vezérigazgatója arról beszélt, hogy a nagy múltú, komoly hagyományokkal rendelkező cégnek fontos mérföldkövet jelent a stratégiai partnerségi megállapodás megkötése, amely jó alapot nyújthat ahhoz, hogy az Alcoa a jövőben is fontos láncszem legyen a magyar gazdaságban.
Stratégiai megállapodások – Orbán Viktor megállapodott a Richter vezérigazgatójával
November 2-án stratégiai partnerségi megállapodást írt alá a kormány nevében Orbán Viktor Bogsch Erikkel, a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. vezérigazgatójával. Korábban közölték, stratégiai megállapodást köt a kormány a Magyar Suzuki Zrt.-vel és a Hankook Tire Magyarország Kft.-vel is. A Mercedes–Benz Manufacturing Hungary Kft.-vel aláírandó megállapodásról pedig még márciusban döntöttek.
Havonta négy-öt megállapodás
A külügyi és külgazdasági államtitkár szeptember elején azt mondta, a közeljövőben mintegy negyven megállapodás megkötését tervezi a kormány, havonta négy-öt, legfeljebb hat megállapodást írhatnak alá. Azt szeretnék elérni, hogy ezek az alapvetően külföldi tulajdonú és exportra termelő cégek „még jobban, még biztosabban, még kiszámíthatóbban érezzék itt magukat Magyarországon”, és hogy az itt megtermelt nyereségük minél nagyobb részét újra itt fektessék be – mondta Szijjártó Péter. Az államtitkár akkor azt is közölte, hogy többek között a Knorr-Bremsével, a ThyssenKruppal, a Bombardier-vel, a Nokia Siemensszel és az Opellel is tárgyalnak ilyen megállapodás megkötéséről.