Orbán újszerű gazdasági eszközhöz folyamodik

Stratégiai partnerségi megállapodást írt alá a kormány nevében a miniszterelnök pénteken a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. vezérigazgatójával.

BL
2012. 11. 02. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országházban tartott ünnepségen a kormányfő magyar sikertörténetnek nevezte a Richter történetét, jelezve, hogy a gyógyszeripar kiemelkedő szerepet játszik a magyar nemzetgazdaságban, a kabinetnek pedig célja, hogy a magyar gyógyszergyártás a jövőben is a világ élvonalába tartozzon, ezért támogatják például új gyógyszerek fejlesztését.

Orbán Viktor hozzátette, a magyar kormánynak a Richter Gedeonnal kapcsolatban speciális felelőssége van, hiszen tulajdonos a vállalatban. A Richter az egyetlen olyan magyarországi központú gyógyszercég, amely külföldi szakmai befektetők nélkül magyar menedzsment irányításával működik, a világon több mint száz országba szállít, közvetlenül ötezer, közvetve további tízezer embernek ad munkát az országban, és a magyarországi vállalatok közül ez a cég költi a legtöbbet kutatás-fejlesztésre – sorolta a kormányfő, emlékeztetve a Richter Gedeon zöldmezős beruházással épült debreceni biotechnológiai üzemének áprilisi avatójára. A több mint 25 milliárd forintos beruházással 120 új munkahely létesült Debrecenben.

A kormány számít a sikeres cégekre

Orbán Viktor szólt arról is, hogy a jövőben több nagy, a magyar gazdaságban speciális szerepet betöltő céggel kötnek hasonló, hosszú távú stratégiai partnerségi megállapodást, amely egy újszerű gazdasági eszköz Magyarországon, innováció, „unortodoxia”, és amely segít, hogy az ország a víz fölött maradjon, biztos talajon álljon. A megállapodásokban részt vevő vállalatok érdekeire külön is figyelni fog a kormány, segíti térnyerésüket – mondta, felidézve, hogy a pénteken aláírt egyezség a második a sorban, az elsőt a Coca-Colával kötötte a kormány.

Az ország sikerességéhez sikeres cégekre van szükség, mert azok tudnak versenyképes fizetéseket adni dolgozóiknak. „A magyar kormány számít a sikeres cégekre, oly módon, hogy megpróbáljuk jól beépíteni őket a magyar gazdaság szövetrendszerébe” – fogalmazott a miniszterelnök.

Évi 20-25 milliárdot fordítanak beruházásokra

Bogsch Erik, a gyógyszergyár vezérigazgatója beszédében kiemelte, a Richter Gedeonnak célja, hogy döntései Magyarországon, a cég központjában, a magyar gazdaság érdekeit maximálisan figyelembe véve szülessenek.

Beszédében felhívta a figyelmet a biotechnológia iránti elkötelezettségükre, amellyel kapcsolatban jelezte, hogy debreceni üzemükben 2020-ig öt új készítményt dolgoznak ki, és állítanak a magyar egészségügy szolgálatába. A vezérigazgató tájékoztatott arról is, hogy minden évben körülbelül 20-25 milliárdot fordítanak magyarországi beruházásokra, továbbá jelentős hangsúlyt fektetnek a kutatás-fejlesztésre, ők költik erre a legtöbbet a régióban.
Mint mondta, a mostani megállapodás aláírása egyben a Richter magyar gazdaságban betöltött jelentőségének felismerése is.

Giró-Szász András kormányszóvivő az aláírási ünnepségen közölte, a kabinet céljának, a munkaalapú társadalom megteremtésének egyik legfontosabb eleme a termelő, fejlesztő cégek erősítése. Ezért kínál a kormány stratégiai partnerséget ezeknek a vállalatoknak.

Stratégiai megállapodások sora

Mint arról korábban beszámoltunk, stratégiai megállapodást köt a kormány a Magyar Suzuki Zrt.-vel, az Alcoa-Köfém Kft.-vel, a Hankook Tire Magyarország Kft.-vel is. Korábban már döntöttek a Mercedes–Benz Manufacturing Hungary Kft.-vel aláírandó megállapodásról.

A külügyi és külgazdasági államtitkár szeptember elején azt mondta, a közeljövőben mintegy negyven megállapodás megkötését tervezi a kormány, havonta négy-öt, legfeljebb hat megállapodást írhatnak alá. Azt szeretnék elérni, hogy ezek az alapvetően külföldi tulajdonú és exportra termelő cégek „még jobban, még biztosabban, még kiszámíthatóbban érezzék itt magukat Magyarországon”, és hogy az itt megtermelt nyereségük minél nagyobb részét újra itt fektessék be – mondta Szijjártó. Az államtitkár akkor azt is közölte, hogy többek között a Knorr-Bremsével, a ThyssenKruppal, a Bombardier-vel, a Nokia Siemensszel és az Opellel is tárgyalnak ilyen megállapodás megkötéséről.

Gyógyszeripari beruházások

A magyar gyógyszeripar túlélte a történelem viharait, és ma is Magyarország egyik legsikeresebb védjegye a világban – mondta Orbán Viktor a Teva Magyarország új központjának október eleji átadásán Gödöllőn.

A miniszterelnök szeptember 25-én adta át az Egis Gyógyszergyár két új, kutatási-fejlesztési célú létesítményét a vállalat budapesti, XVI. kerületi gyártóbázisán. A mintegy 7 milliárd forintos beruházás körülbelül 50 munkahelyet biztosít magasan képzett szakemberek számára. Szeptember 5-én pedig az Egis új analitikai fejlesztő laboratóriumát avatták fel Körmenden, ahol a 600 millió forintos beruházással 8 új munkahely létesült.

A Richter Gedeon történetét áprilisban is magyar sikertörténetnek nevezte a miniszterelnök a gyógyszeripari cég új biotechnológiai üzemének átadásán. Áder János köztársasági elnök júliusban avatta fel Debrecenben a város, a helyi iparkamara és a Richter együttműködésével, 6 milliárd forintos beruházás eredményeként létrejött Pharmapolis Gyógyszeripari Tudományos Parkot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.