A Coface közleménye idézi Szilágyi Pétert, a Coface Hungary vezető elemzőjét, aki közölte: Magyarország összességében a harmadik helyet foglalja el a Coface CEE TOP 500 listáján mind a vállalatok számát, mind azok összforgalmát, nettó nyereségét és létszámát tekintve.
Kiemelte: az első húsz közé viszont csak két magyarországi székhelyű vállalat, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. és az Audi Hungária Motor Kft. tudott bejutni, előbbi 17,1 milliárd eurós forgalommal a második, utóbbi 4,7 milliárd eurós forgalommal a 11. helyet foglalja el. Az összeállítás szerint tovább csökkent viszont a magyar cégek nyeresége, a 65, listán szereplő vállalat nettó profitja 2010-hez képest tavaly 215 százalékkal esett vissza.
A legnagyobb nyereséget a lista 21. helyét elfoglaló GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Kft. könyvelte el 2011-ben 286,1 millió euróval, a második az Audi 237,2 millió euróval, majd a Mol következik 185 millió euróval.
5800 százalékot ugrott a Wizz Air
Érdekesség, hogy a listán szereplő összes cég közül a második legnagyobb nyereségnövekedést egy év alatt a 224. helyen álló Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft. produkálta, amelynek 53,1 ezer eurós profitja 5822 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Szilágyi Péter kiemelte: a listán szembeötlő a lengyel cégek „uralma” mind az összforgalom, mind pedig az árbevétel tekintetében.
Az első húszból nyolc vállalat működik Lengyelországban, a Coface CEE TOP 500 lista első helyén 24,1 milliárd eurós forgalommal változatlanul a Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. áll. Az árbevétel-arányos nyereség alapján viszont már összességében a cseh vállalatok bizonyultak a legjobbnak 2011-ben, közülük a legelőkelőbb, 4. helyen a Škoda Auto a.s. található 9 milliárd euró feletti összforgalommal. Kelet-Közép-Európa legnagyobb cégeinek a rangsorát először 2006-ban publikálta a nemzetközi Coface csoport.
A TOP 500 lista a régió 13 államának (Bulgária, Horvátország, Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) vállalatait hasonlítja össze az eladásokból származó bevételek és nyereség mellett a foglalkoztatottak számának alakulása alapján.
A teljes lista a Manager Magazin 2012. november 8-i számának mellékleteként jelenik meg, angol nyelven pedig elérhető a www.coface.hu oldalon.