Az Irán elleni amerikai és európai szankciók azzal fenyegettek, hogy miattuk – mindenekelőtt az iráni olaj vásárlásának megszüntetése miatt – a nyersolaj megdrágul, és ez károsítja a gazdaságot világszerte. Szaúd-Arábia és a többi öbölmenti olajexportőr arab ország azonban növelte termelését, és a kőolaj szabadpiaci ára a márciusi, hordónként (159 liter) 128 dollár helyett most 110 dollár körül alakul – emlékeztetett a Reuters hírügynökség. A hét végén a szabadpiaci referenciafajta, az északi-tengeri Brent hordónként 109,78 dolláron zárt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
„Az a kérdés, jobban van-e a világgazdaság most, mint márciusban? Igen, jobban van. Ezt tehát megfelelő ár (a kőolaj számára)” – mondta Naimi. Szaúd-Arábia napi átlagban 9,7 millió hordó kőolajat termelt októberben, évtizedek óta a legtöbbet. Az eseményen az Egyesült Arab Emírségek olajipari minisztere, Mohammed al-Hamli pedig elmondta, hogy ők napi 2,6 millió hordónyi olajat hoznak felszínre mostanában, az ország termelőkapacitása napi 2,8 millió hordó, de ezt már hónapokon belül napi 3 millióra növelik.
Szabadul-e Oroszország az olaj fogságából?
Az orosz gazdaság a magas olajáraknak köszönhetően továbbra is gyorsabban növekszik, mint a fejlettek többsége. Néhány év múlva azonban ez a függőség mind a költségvetés, mind pedig az üzleti szféra számára teherré válhat.
A héten olcsóbb lett az üzemanyag
Csökkentette bruttó 8, illetve 2 forinttal a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. Az elemzők ugyanakkor nem számítanak tartós csökkenésre.