A kormány néhány hónapja kötött együttműködési megállapodást Coca-Cola HBC Magyarország Kft.-vel, és ennek eredménye, hogy első lépésként évi 7500 tonna hazai almát vesz át a társaság – mondta Fazekas Sándor. A hazai ültetvényeken termesztett gyümölcsből a vásárosnaményi Agrana feldolgozójában készítenek sűrítményt, és ebből állítják elő a Coca-Cola Cappy márkájú gyümölcslevét. Ezzel a Magyarországon termő mintegy félmillió tonna alma 1,5 százaléka talál állandó, biztos átvevőre. A tervek szerint ezt a mennyiséget megkétszerezik, később 15 ezer tonna almát dolgoznak majd fel gyümölcslének a dunaharaszti palackozóban – fejtette ki a miniszter.
Magyar alapanyagokra térnek át
Hozzátette, az almaüzlet nyomán lendületet kaphat a hazai gyümölcstermesztés, felértékelődik az agrárium, a jelenlegi 36 ezer hektárnyi ültetvény kibővítésével újabbakat telepítenek. Ez gazdasági modellként is szolgál: a helyben megtermelt termék valamelyik nagyvállalaton keresztül a külpiacon is versenyképes cikké válhat. A Coca-Colával kötött megállapodás eredményeként száz szabolcsi család jutott állandó megélhetéshez – hívta fel a figyelmet Fazekas Sándor.
A Coca-Cola Magyarország a magyar almából előállított gyümölcslével exportpiacokat is meg kíván hódítani – jelentette ki Tarsoly József, a társaság vezetője. A tervek szerint az almát követően a Cappy gyümölcslevek közül az őszi-, a sárgabarack- és a szőlőitaloknál is a magyar alapanyag felhasználására térnek át. A Coca-Cola palackozója jelenleg 1250 alkalmazottat foglalkoztat, és további 17 ezer embernek nyújt megélhetést.
Ismert: júliusban a kormány nevében stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Orbán Viktor miniszterelnök a Coca-Cola HBC Magyarországgal. A kormányfő akkor elmondta: több mint kockázatos csak szolgáltatásra, turizmusra és ingatlanpiacra építeni egy felzárkózni akaró ország gazdaságát, ezért „nekünk termelésre van szükségünk”, amelyhez beruházás kell, ahhoz pedig tőketulajdonosok, cégek. Ők profitra tesznek szert Magyarországon – folytatta –, „de mi nem vagyunk kommunisták, hogy másoktól irigyelnénk a jól megérdemelt, munkával előállított profitjukat”.