A közlemény szerint a rendezvénynek különös aktualitást adott, hogy az utóbbi hónapokban ismét megélénkült a japán befektetők érdeklődése Magyarország iránt, ezt mutatja az összességében mintegy 450 millió euró értékben bejelentett új japán beruházás is, amelyek együttesen több mint 1000 új munkahelyet teremtenek. A dízelautók számára kerámia alapú szűrőket gyártó Ibiden két beruházást valósít meg: a 48 millió eurós dunavarsányi bővítés 200, az 52 milliós gödöllői projekt pedig 120 munkavállalót foglalkoztat majd.
Erősítenek az autóipari cégek
Keleti kapcsolatok
• Megalakult Pekingben az a titkárság, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a részletekről az ázsiai ország budapesti nagykövetsége.
• Továbbra is napirenden van Orbán Viktor miniszterelnök idei kínai látogatása – hangzott el a kínai külügyminiszter-helyettes és a globális ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes szeptember 5-i megbeszélésén a kínai fővárosban.
• Egy közös vállalat létrehozásáról és egy kínai nagyvállalat magyarországi befektetésének tervéről kötött együttműködési megállapodást a Duna International Könyvkiadó és a kantoni székhelyű SPM kiadói és médiavállalkozásokat tömörítő holding augusztus végén.
• Négy országban, Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.
A Bridgestone tatabányai gépjárműabroncs-gyártó egységének 237 millió eurós bővítése 500 új munkahelyet teremt, háromszorosára növelve termelési kapacitását. A Japan Synthetic Rubber a gumigyártáshoz használatos butadién üzemét 105 millió euró értékben Tiszaújvárosban építi meg, ezzel 160 új munkahelyet hoz létre.
Az autóipari edzettüveggyártó Asahi Glass 7 millió euró volumenű beruházása további 70 fő foglalkoztatását teszi lehetővé Tatabányán, negyedével növelve a gyártókapacitást.
A Konica Minolta a Pátyi M1-es Ipari Parkban alakítja ki ötezer négyzetméter alapterületű logisztikai bázisát, amellyel közvetlenül 30 új munkahelyet teremt.
Japán a legnagyobb ázsiai befektető Magyarországon, az itt működő több mint 130 japán vállalat közvetlenül mintegy 23 500 embernek ad munkát. A húzóágazatnak számító gépjárműipari befektetések területén a német mögött a japán beruházások a legjelentősebbek.
Figyelmet kapnak a kicsi és közepes japánok is
Az üzleti fórumon kiemelt figyelmet kapott a japán vállalatok beruházási hajlandóságának növelése, új üzleti kapcsolatok létesítése, a japán kis- és középvállalkozások kapcsolatteremtésének elősegítése a magyar partnerekkel – áll a közleményben.
A tárca közlése szerint Takács Szabolcs a látogatás során megbeszélést folytatott többek között a japán külügyminisztérium nemrég kinevezett európai főigazgatójával is. A helyettes államtitkár részletesen tájékoztatta japán partnerét Magyarország keleti nyitási politikájáról, amelynek keretében az ország a korábbiaknál céltudatosabb, intenzívebb és tartalmasabb kapcsolatok kiépítésére törekszik az ázsiai térség országaival. Kozuki Tojohisza főigazgató kiemelte, hogy Japán nagyra értékeli Magyarország támogatását az Európai Unió és Japán között kötendő szabad kereskedelmi egyezményről folytatott tárgyalások megindítása érdekében.