Az időjárás sem tudta visszavetni a hazai mezőgazdaságot

A Magyarországon tapasztalható kedvezőtlen időjárás ellenére is képes volt a mezőgazdaság szinten tartani magát – közölte a KSH.

NT
2012. 12. 10. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növényi termékek kibocsátásának volumene 2012-ben – előzetes adatok szerint – 19 százalékkal maradt el a 2011. évitől. A legnagyobb veszteség a gabonafélék termelésében jelentkezett, mindenekelőtt a kukorica termését vetette vissza nagymértékben a rendkívül csapadékszegény időjárás. Ez a több mint 40 százalékos volumencsökkenés 26 százalékos visszaesést eredményezett a gabonafélék csoportjában – olvasható a KSH közleményében.

Csökkent az ipari növények mennyisége

Az ipari növények mennyisége 12 százalékkal csökkent, elsősorban a repce jelentős, másodsorban a napraforgó mérsékeltebb terméscsökkenése következtében. A takarmánynövények kibocsátási volumene 13, a kertészeti termékeké 11, a burgonyáé 15 százalékkal maradt el az előző évitől. Utóbbi növénynek az ára is csökkent, ami az előző évi jelentős raktárkészlet ármérséklő hatásának köszönhető – írják.

A gyümölcsfélék termelési mennyiségének csökkenése az előző csoportoknál mérsékeltebb volt (2 százalékos), azonban figyelemre méltó, hogy e termékcsoport volumene 2009-ben érte el utoljára az előző évi szintet, azóta folyamatosan csökken – teszik hozzá.

Növekvő állattenyésztés

Kiemelik: az állattenyésztés kibocsátása 2012-ben az előző évi szintet mintegy 1 százalékkal haladta meg. Az élő állatok termelési volumene nem változott, az állati termékeké 2 százalékkal bővült. Az előzetes adatok szerint az állatok közül a szarvasmarha és a sertés mennyisége csökkent, a baromfié nőtt; a termékek közül a tej mennyisége emelkedett, a tojásé viszont visszaesett, ami összefügg a tyúktartásra vonatkozó szigorúbb szabályozás életbelépésével.



Az első adatok alapján a mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron közel 1 százalékkal volt magasabb, mint 2011-ben. A volumen 11 százalékos visszaesését az árak 13 százalékos emelkedése kompenzálta. A növénytermesztésben 17, az állattenyésztésben 10 százalékkal emelkedett a termelőiár-színvonal. Az aszály miatti terméskiesés a gabonafélék, valamint az ipari és takarmánynövények esetében jelentős (19–25 százalék) áremelkedést okozott – olvasható a közleményben.

Meghaladta  a felhasználás a tavalyit

A folyó termelő felhasználás volumene az előző évihez hasonló volt, az árindex 9 százalékos növekedése mellett. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a ráfordítások közül a takarmány- és energiaköltségek 14, illetve 7 százalékos, a műtrágyák és talajjavító szerek átlagosan 11 százalékkal drágultak. A takarmány- és energiafelhasználás kissé csökkent, a műtrágya-felhasználás valamelyest meghaladta az egy évvel korábbit – emelik ki.

A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 29, folyó áron 13 százalékkal esett vissza. A visszaesésben közrejátszott az előző évi magas bázis is. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 2012-ben az előzetes információk szerint mérsékelten, 3 százalékkal nőtt – közli a KSH.


A termelési tényezők jövedelme 9 százalékkal, a vállalkozói jövedelem pedig 17 százalékkal maradt el a 2011. évitől. Így a termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedeleme („A” mutató) közel 16 százalékkal csökkent, azonban a 2011. évi magas bázisérték itt is jelentősen befolyásolta a mutató alakulását – zárul a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.