Az USA céltáblájára került Magyarország

Az USA az európai uniós országok felé fordulva növelné kis- és középvállalkozásainak exportját 2014-ig, a célpontok között hazánk is kiemelt helyet kapott.

NT
2012. 12. 28. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Coface elemzése emlékeztet arra: az amerikai kis- és közepes vállalkozások az Egyesült Államok GDP-jének felét állították elő tíz évvel ezelőtt, ez az arány azonban a válság hatására 46 százalékra esett vissza 2008-ra, szemben az európai országokban mért 50-70 százalékos aránnyal.

Magyarországon jobb volt az arány, mint az USA-ban

A cég közleménye idézi Szilágyi Pétert, a Coface Hungary vezető elemzőjét, aki rámutatott: Magyarországon ez az arány a Központi Statisztikai Hivatal 2011-es kiadványa szerint 2009-ben 56 százalék volt. A hitelbiztosító elemzői úgy vélik: a kkv-k nélkülözhetetlenek a foglalkoztatás javításában is.

Elindulnak jövőre az első szabad vállalkozási zónák: a Magyarországon beruházó, fejlesztő vagy új munkahelyet teremtő külföldi vagy magyar vállalkozásoknak a kormány adókedvezményt – például szociális hozzájárulási adó- vagy fejlesztési kedvezményt –, illetve fejlesztési támogatást nyújt, de segít a szakmai és tudásmenedzsment tekintetében is. 2011-ben és 2012-ben összesen 966 kis- és közepes vállalkozás jutott vissza nem térítendő munkahelyteremtő beruházási támogatáshoz a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból rendelkezésre álló 12,3 milliárd forintból. A támogatással a két év alatt 7100 új munkahely létesítéséhez és 12 ezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá a kormány.

Az Egyesült Államok összesen 114,5 millió munkavállalót (fél vagy teljes munkaidőben) foglalkoztató 5,7 millió vállalkozása közül az ötszáznál kevesebb embert alkalmazó kkv-k 56,3 milliót, azaz összes alkalmazott mintegy 49 százalékát alkalmazták 2009-ben. Magyarországon ez az arány jóval magasabb, az összes foglalkoztatott 74 százalékát tette ki 2009-ben.

A vállalkozások nélkül nehezebb lett volna a helyzet

A válság évei kifejezetten kedvezőtlenül érintették az amerikai kkv-kat, a US Census Bureau 2012. májusi jelentésében viszont rámutatott: az induló vállalkozások és az általuk létrejött új munkahelyek nélkül az amerikai munkanélküliség sokkal nagyobb mértéket öltött volna. Számokban kifejezve ez 394 ezer új céget és 2,3 millió új munkahelyet jelent 2009 és 2010 márciusa között, szemben az amerikai privát szektor nettó 1,8 millió fős létszámleépítésével.

Szilágyi Péter kiemelte: Magyarországon a 250 főnél kisebb vállalkozások munkaerőpiaci szerepe szintén jelentős, 2009-ben a vállalkozások összesen 2 millió 706 ezer főt foglalkoztattak Magyarországon, ebből 74 százaléknak (közel 2 millió 12 ezer személynek) a kkv-k adtak munkát.

Obama központi feladatnak tekinti

Az elemzés megállapítja: az amerikai kkv-k további ösztönzését az Obama-adminisztráció az egyik központi feladatának tekinti, a kis és közepes cégek fellendítése érdekében életre hívott National Export Initiative (NEI) célja, hogy 2014-re megduplázza az amerikai export értékét a 2009-es 1579 milliárd dollárhoz képest, ezzel összhangban növelve a kkv-k kivitelét is.

A Coface elemzője elmondta: a magyar kkv-k fejlesztését, forráshoz jutását a hazai gazdaságpolitika is fokozódó mértékben támogatja. Ez főként a kamattámogatási lehetőségekben, az operatív programokban szereplő vissza nem térítendő támogatások nyújtásában, mikrohitelek kínálatában valósul meg. A KSH adatai szerint a támogatást igénylő vállalkozások döntő többsége a kis és közepes cégek közül került ki, országosan a támogatott pályázatok 40-40 százaléka mikro- és kisvállalkozásoktól, 13 százaléka pedig a közepes cégektől érkezett – olvasható a Coface elemzésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.