Antonisz Szamarasz kedd késő esti nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy a több mint öt éve tartó görög recesszió után 2013 a fellendülés első jeleit bizonyítja majd, tényleges növekedés pedig 2014-re várható. A kormányfő reményei szerint az elhatározott adóreform csökkenteni fogja az alacsony jövedelműek terheit.
Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői a múlt héten állapodtak meg abban, hogy Görögországnak az eredetileg elhatározott 120 százalék helyett elegendő lesz a bruttó hazai össztermék (GDP) 124 százalékára csökkentenie államadósságát 2020-ra. A megállapodás lehetővé teszi, hogy az ország további pénzügyi támogatást kapjon a nemzetközi szervezetektől. A nemzetközi hitel újabb részletét – összesen mintegy 44 milliárd eurót – Athén várhatóan már ebben a hónapban vagy januárban megkapja.
Szamarasz nyilatkozatában úgy vélte: a létrejött egyezség végérvényesen megszüntette azokat a félelmeket, amelyek szerint Görögországnak el kellene hagynia az euróval rendelkező országok „klubját”.
Reménytelen a görögök helyzete?
Mint ismert, a görög nemzeti bank és londoni elemzők nem ennyire optimisták. A jegybank hétfőn ismertetett elemzése szerint jövőre folytatódik a gazdaság mélyrepülése: a drasztikus megszorító intézkedések, a beruházások visszaesése miatt 2013-ban 4-4,5 százalékkal csökkenhet a gazdaság teljesítménye.
A Capital Economics szakelemzői pedig azt közölték kedden, hogy Görögország és Portugália jövője reménytelennek tűnik az euróövezeten belül, és valószínűleg ennek a két országnak válna leginkább javára a távozás.